uk Українська

Факультет української філології

Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини

Друк Друк
Поділитися новиною

Фольклорно-етнографічні експедиції 2016 року

Фольклорна та етнографічна практики – важливі форми навчально-виховної і самостійної наукової роботи студентів факультету української філології УДПУ імені Павла Тичини.  Саме під час таких навчальних практик студенти роблять перші самостійні кроки на дослідницькій ниві, розкривають для себе специфіку живого фольклорно-етнографічного процесу, навчаються практично застосовувати здобуті теоретичні знання.

ФУФ УДПУ

У 2016 навчальному році, згідно з навчальним планом факультету української філології та планом роботи науково-дослідної лабораторії «Етнологія Черкаського краю» (керівник ­ – завідувач кафедри української літератури, українознавства та методик їх навчання, професор Сивачук Наталя Петрівна), студенти-філологи випробовували себе в ролі фольклористів-дослідників у травні-червні й обстежили чотири села історичної Уманщини.

Студенти І курсу (11-12 групи) проходили фольклорну практику в селі Вербувата, Багачівка, Мала Іванівка Христинівського району Черкаської області (керівники – доценти кафедри української літератури, українознавства та методик їх навчання Терешко Інна Григорівна, Мамчур Наталія Сергіївна).

Навіть несприятливі погодні умови (сильні дощі і грози з градом) не змогли стати на заваді, щоб обстежити ці населені пункти.

ФУФ УДПУ

ФУФ УДПУ

Мешканці зустрічали привітними усмішками, щирістю і гостинністю і з радістю розповідали про заснування місцевості, різні історичні події, звичаї та обряди й інші культурні традиції сіл.

ФУФ УДПУ

Знайомство з Рак Василиною Йосипівною (1941 р. н., с. Вербувата)

ФУФ УДПУ

Студенти-філологи з Рурою Ніною Захарівною

(1931 р. н., с. Мала Іванівка)

Чимало дитячого фольклору (колискових пісень, загадок, пестушок, потішок, лічилок, страшилок), календарних (веснянок, колядок, щедрівок, купальських) і обрядових (весільних) пісень студенти записали від жительок с. Вербувата Жовтоватюк Віри Іонівни (1925 р. н.), Гарматюк Зінаїди Романівни (1940 р. н.), Кушнірук Анастасії Іванівни (1937 р. н.), Молодецької Леоніди Михайлівни (1934 р. н.) та ін. Згадуючи про своїх дітей та онуків, очі у бабусь яскраво сяяли, а спогади навіювали усмішку.

ФУФ УДПУ

Про весільні звичаї, обряди і пісні розповідала

Григораш Ніна Тимофіївна (1938 р. н., с. Вербувата)

ФУФ УДПУ

Бесіда з респонденткою Деревянко Марією Мефодіївною

(1931 р. н., с. Багачівка)

Студенти не тільки дізналися про етапи (сватання, заручини, розплетини, коровай, гільце, весільний поїзд, покривання, гуляння (весільний обід) та ін.) народної весільної обрядовості, а й виявили їхній взаємозв’язок, з’ясували морально-етичну спрямованість і емоціонально-психологічну функцію.

Порадували молодих дослідників і етнографічні знахідки – глечики, макогони, лампадки, рубель, прядки, старий одяг, фотоальбоми тощо.

ФУФ УДПУ

Подарунок – глиняний глечик від Гаркавої Ганни Миколаївни

Найбільше інформації про історію села Багачівка записано від Довгань Любові Адамівни (1958 р. н.) та Мальованої Надії Миколаївни (1958 р. н.). Респонденти Носатюк Галина Степанівна (1937 р. н.) і Моргук Любов Миколаївна (1967 р. н.) розповідали про зимову та літню календарну обрядовість, пригадали ритуально-обрядові дійства під час весілля.

ФУФ УДПУ

Студенти з вишивальницею Мальованою Надією Миколаївною

(1958 р. н., с. Багачівка)

Під час практики студенти поспілкувалися із вправними вишивальницями – Мельник Марією Сафронівною (1931 р. н., с. Вербувата), Кулісник Лідією Аврамівною (1950 р. н., с. Вербувата), Задворською Марією Петрівною (1939 р. н., с. Вербувата), Заєць Марією Лукашиною (1937 р. н.), Рак Василиною Йосипівною (1941 р. н., с. Вербувата), Мальованою Надією Миколаївною (1958 р. н., с. Багачівка), Рурою Ніною Захарівною (1931 р. н., с. Мала Іванівка), які подарували в архіви науково-дослідної лабораторії «Етнологія Черкаського краю» свої роботи.

ФУФ УДПУ

Мельник Марія Сафронівна (1931 р. н., с. Вербувата)

ФУФ УДПУ

Задворська Марія Петрівна (1939 р. н., с. Вербувата)

ФУФ УДПУ

Мальована Надія Миколаївна (1958 р. н., с. Багачівка)

ФУФ УДПУ

Рак Василина Йосипівна (1941 р. н., с. Вербувата)

Студенти 21 групи проходили етнографічну практику в селі Краснопілка Уманського району (керівники – канд. пед. наук, старший викладач кафедри української літератури та українознавства та методик їх навчання Циганок Оксана Олександрівна, викладач кафедри української літератури, українознавства та методик їх навчання Санівський Олександр Михайлович). У ході практики було записано цікаві зразки місцевого фольклору, розповіді найстаріших жителів про етнографічні особливості локальної зони обстеження. Досліджено історію села (назви кутків, лісів, водойм, чисельність та національний склад села, ремесла і промисли, традиційний двір і житло мешканців).

ФУФ УДПУ

Фіксуючи фольклорно-етнографічний матеріал, студенти поглибили і розширили знання з усної народної творчості, які вони отримали на лекціях і практичних заняттях з курсів «Фольклор» та «Українознавство», ознайомилися з живим  побутуванням фольклору, набули навичок пошукової діяльності.

ФУФ УДПУ

ФУФ УДПУ

Сподіваємося, що дослідники-початківці в недалекому майбутньому поповнять ряди відомих в усьому світі особистостей, що вивчали і пропагували фольклорну, духовну і матеріальну культуру своєї батьківщини.

Зберігаймо традиції нашого краю! У них – велика мудрість народна…

ФУФ УДПУ

21.07.2016

uk Українська
X