uk Українська

Факультет української філології

Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини

Друк Друк
Поділитися новиною

«Військово-польовий арт» – погляд на війну через призму творчості Наталії Мамчур

Нині Україна переживає складні випробування, але український народ з гідністю виконує свою місію у всесвітній історії. У цьому його велич, національна ідея і непереможність духу.

З метою проведення культурно-гуманітарних, мистецьких та освітніх заходів, спрямованих на пропагування національно-патріотичного та культурного виховання молодого покоління створено Всеукраїнський культурно-мистецький проект «Військово-польовий арт», який  здійснюється за підтримки Адміністрації Президента України, Міністерства освіти та науки України та Асоціації «Україна – Франція».

Ініціатор проекту – куратор виставки, віце-президент Асоціації «Україна – Франція», капрал поліції полку «Київ» ГУНП у Києві  Павло Ротар. Робота над проектом розпочалася ще 2014 року. З того часу більше як 100 митців  народного декоративно-прикладного мистецтва з різних областей України пройнялися  ідеєю перетворення військових предметів із зони АТО на арт-об’єкти з національною символікою.

Серед учасників проекту – викладач факультету української філології УДПУ імені Павла Тичини, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри української літератури, українознавства та методик їх навчання, Член Національної спілки майстрів народного мистецтва України Наталія Мамчур.

Майстриня перетворила військовий дерев’яний ящик від боєприпасів на особливий витвір мистецтва зі своїм емоційним, символічним та технологічним характером. Серед усіх робіт проекту – це єдина робота, виконана у техніці вишивки по дереву. Для Наталії Мамчур таке перевтілення було своєрідним випробування. Насамперед, майстриня сформулювала  провідну ідею мистецького витвору, а саме: «Щоб ящик для зброї ніколи не відкривався для війни, а молоді хлопці з дівчатами у любові продовжували життя в мирній та процвітаючій країні!».

Мисткиня задумала поверхню військового ящика оздобити орнаментом нагрудної вишивки чоловічої сорочки (традиційна народна назва – маніжка),  пояснюючи це тим, що в українській народній культурі сорочкова вишивка на грудях слугувала своєрідним оберегом. Так само зараз на Сході військовослужбовці своїм тілом (грудьми) захищають мир в Україні.

Після того, як було визначено зміст вишивки на військовому ящику, залишалося дібрати візерунок. Поштовхом до реалізації ідеї стала збірка українських узорів «Український народний орнамент: вишивки, тканини, писанки. Зібрала Олена Пчілка. Репринтне відтворення першого видання, Київ, 1876» (2010 року), з  якого було взято схему нагрудної вишивки чоловічої сорочки зі стилізованими так званими «восьмикутними зірками».

Наступним і найскладнішим етапом, на думку Наталії Мамчур, було вишивання по дереву, що передбачало відповідну розмітку та утворення отворів для протягування ниток.  Аби впоратися з цією роботою, потрібна була чоловіча допомога, на яку відгукнувся колега по кафедрі Володимир Яремчук. Варто зазначити, що на поверхні ящика було просвердлено майже дві тисячі дірочок, через які згодом майстриня протягувала циганською голкою нитки червоного, зеленого, чорного та жовтого кольорів. Наталії Мамчур удалося поєднати на «дерев’яному полотні» ще й декілька технік вишивки, а саме: косий хрестиковий шов, ретязь та штапівка. Доповнили вишивану композицію символічні зав’язочки, які у традиційних вишиваних сорочках можна побачити на горловині. Саме ними майстриня зав’язала назавжди військовий ящик, аби той ніколи не  наповнювався зброєю.

Робота Наталії Мамчур була високо оцінена та відзначена подяками обласних держадміністрацій за активну участь у Всеукраїнському  культурно-мистецькому проекті  «Військово-польовий арт».

Стартував проект у Центрі культури і мистецтв МВС України (Київ, 2015 р.). Після цього експозиція подорожувала по різних містах України, загалом уже відбулося двадцять виставок з активним висвітленням заходу в засобах масової інформації. Умань – це двадцять перше місто і перше місто на Черкащині, що влітку, 20 липня, урочисто презентувало «Військово-польовий атр». Наразі виставка експонується в приміщенні Міського художнього музею та буде тривати по 25 вересня 2017 року, у цей день об 12.00 годині відбудеться її урочисте закриття. Під час заходу заплановано проведення майстер-класів, тренінгів, лекцій для учнівської та студентської молоді.

Запрошуємо викладачів, студентів на власні очі побачити витвори мистецтва та пройнятися всеперемагаючим культурним духом.

25.09.2017

uk Українська
X