uk Українська

Факультет української філології

Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини

Друк Друк
Поділитися новиною

Виїзний науково-методичний семінар

Виїзний науково-методичний семінар

співробітників лабораторії «Етнологія Черкаського краю»

13 жовтня 2017 року відбувся виїзний науково-методичний семінар співробітників лабораторії «Етнологія Черкаського краю», що функціонує на факультеті української філології (керівник – кандидат педагогічних наук, професор, завідувач кафедри української літератури, українознавства та методик їх навчання Сивачук Наталія Петрівна). Місце проведення – Молодецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Маньківської районної ради Черкаської області.

Науковці (професор Сивачук Наталія Петрівна, доцент Циганок Оксана Олександрівна, доцент Мамчур Наталія Сергіївна, доцент Санівський Олександр Михайлович, викладач Кириченко Віта Григорівна) спільно з директором школи Петром Миколайовичем Карпенком, учителями обговорили актуальні питання вивчення регіонального фольклору.

У програмі заходів відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки на честь учителя, педагога, фольклориста, етнографа, філолога, археолога, мовознавця, філософа, краєзнавця, журналіста Хрисанфа Ящуржинського.

Змістовною була промова кандидата педагогічних наук, доцента кафедри української літератури, українознавства та методик їх навчання Циганок Оксани Олександрівни: «На хвилі національного піднесення кінця XIX – першої чверті XX століть його творчий доробок став наріжним каменем у підмурівок будови незалежної України. Він – один з тих, кого називають «будителями національної свідомості».

Представник справжньої української еліти, яка вважала, що знання мови рідного народу, його культури – це святий обов’язок.

Подвижницька праця на ниві народної культури Хрисанфа Ящуржинського (дописи у часописі «Киевская старина», «Известиях Таврической археологической комиссии», «Русском филологическом вестнике» та ін.)

Із поверненням на Уманщину (1911 рік) розпочався новий період життя Хрисанфа Петровича. Дбаючи про збереження історичних пам’яток, він став одним із засновників та співробітником Уманського краєзнавчого музею. Наприкінці свого життя вчений заповість цьому закладові власну книгозбірню. У 1913 році було офіційно відкрито Уманське відділення Київського товариства охорони пам’яток старовини та мистецтва, головою якого став Xрисанф Ящуржинський.

У 1913 році Хрисанф Петрович пошанував рідну землю, надрукувавши короткий історичний нарис про Умань . Загалом же обсяг та зміст інформації про перебування Xрисанф Ящуржинського на Уманщині та останні роки його життя надзвичайно малий.

Викладачі та студенти Уманського педуніверситету впродовж багатьох років продовжують подвижницьку працю вченого. З 1998 року діє науково-дослідна лабораторія «Етнологія Черкаського краю». Під час щорічних фольклорно-етнографічних експедицій зібрано тисячі зразків усної народної творчості, сотні одиниць зразків народного рукомесництва. При лабораторії функціонує наукове студентське товариство імені Хрисанфа Ящуржинського. Систематично проводяться конференції, семінари, круглі столи, майстер-класи.

Дослідження Марини Павленко про Хрисанфа Ящуржинського стало поштовхом до дослідження його доробку у науковому світі України.

Наші дослідження засвідчили, що земляки вченого дивним чином зберегли свою фольклорну пам’ять: тексти пісень, записаних Ящуржинським сто років тому, збереглися і понині.

Фронт боротьби за Україну сьогодні не тільки на передовій, він ще запекліший на ідеологічній, освітній ниві. Наш обов’язок перед наступними поколіннями – відстояти право бути українцями, господарями на своїй землі. І в цій справі архіважливо зберегти пласт традиційної народної культури. Наші духовні надбання не повинні належати тіням забутих предків, вони належать майбутньому!».

18.10.2017

uk Українська
X