uk Українська

Факультет української філології

Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини

Друк Друк
Поділитися новиною

Захід «Зустріч Святого Миколая у Польщі»

14 грудня 2017 року в Польському культурно-освітньому центрі викладач кафедри слов’янських мов та зарубіжної літератури Лукіна Лія Русланівна провела захід на тему «Зустріч Святого Миколая у Польщі», який був спрямований на роз’яснення духовної цінності свята, на відродження національних традицій польської і української культур, виховання потреби в культурному та духовному зростанні.

Лія Русланівна захоплююче і жваво розповіла про Миколайки (Mikołajki) – традиційну польську назву свята на честь Святого Миколая. Цей святий став прообразом міфічної фігури Санта Клауса. Святий Миколай також зараховується до святих як такий, що опікується воїнами, водіями, мандрівниками, допомагає бідним у скруті. Вважається покровителем дітей та студентів, моряків, торговців і лучників. У Польщі ця традиція відома з XVIII століття. Цього дня особливо чекають діти, адже в цей день дітей, у свою чергу, чекають подарунки. Святкують Миколайки двічі: 6 грудня і з 24 на 25 грудня.

Викладач наголосила, що у Польщі записи про Миколайки належать до XVIII століття. Тодішні подарунки були незрівнянно скромнішими від сучасних. Слухняні діти отримували яблука, золочені горіхи, пряники і дерев’яні хрестики, а неслухняні могли отримати за подарунка гнилу картоплину. Це змушувало пустунів замислитися і виправитися до наступного приходу Святого Миколая. Благо, чекати було недовго – до 24 грудня, але потрібно було екстерном наробити добрих справ. Святий Миколай залишав подарунки під подушкою або у великій шкарпетці, що висить біля каміна.

Лія Русланівна відзначила, що у всьому світі він є одним із найбільш шанованих святих. Свідчить про це хоча б кількість храмів, названих на його честь. В Україні їх кількість майже неможливо підрахувати, практично в кожному місті знайдеться храм на честь Святителя Миколая і точно в 99% храмів буде його ікона. У Польщі храмів, названих на честь Святителя Миколая, теж дуже багато – 327, в Римі їх – 11.

У заході взяли участь студенти ІІ курсу спеціалізації «Польська мова» факультету української філології, які познайомилися з образом Святого Миколая та обрядом зустрічі свята Миколая у Польщі.

Також студенти переглянули фільм «Noc Świętego Mikołaja», з якого дізналися, як святкують Святого Миколая у сусідній країні, переконалися, як багато спільного в культурах українського та польського народів. Кіноперегляд викликав ряд запитань і жваве обговорення, учасники  захоплено ділилися враженнями та власними знаннями.

15.12.2017

uk Українська
X