uk Українська

Факультет української філології

Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини

Друк Друк
Поділитися новиною

Візит польського професора Мачєя Шарґота

У рамках міжнародної співпраці між УДПУ імені Павла Тичини та провідними польськими вищими навчальними закладами з 09 по 16 лютого  2018 року при кафедрі слов’янських мов та зарубіжної літератури  проходив наукове стажування доктор габілітований Сілезького університету в м. Катовіце (Республіка Польща) Мачєй Шарґот.

Згідно  з планом стажування, доктор габілітований Мачєй Шарґот займався збором матеріалів для наукового історико-літературного дослідження на тему «Українські мотиви, характерні для польської літератури Романтизму»  в рамках реалізації статутного проекту «Potencjalność kreacyjna i skłonność  transgresyjna w tworzeniu pełni człowieczeństwa». Професор Шарґот прочитав для майбутніх філологів і науковців цікаві та змістовні лекції з польської мови, культури та літератури Романтизму ХІХ століття, які викликали неабияке зацікавлення студентів, доказом чого були численні запитання, жваві дискусії та активне обговорення.

Мачєй Шарґот як науковий дослідник польської літератури і культури ХІХ століття звернув увагу студентів на тісний зв’язок міста Умані  з польською історією, культурою і літературою Просвітництва і особливо Романтизмом: найважливіший польський слід закладено в знаменитому на весь світ парку «Софіївка», заснованому графом Щенсним Потоцьким і описаному  С. Трембецьким, С. Гощинським  та Ю. Словацьким.

Завідувач кафедри слов’янських мов та зарубіжної літератури Ріднева Любов Юріївна ознайомила професорів Мачєя Шарґота та Даріуша Ротта (доктора гуманітарних наук, професора кафедри слов’янських мов та зарубіжної літератури) з  історією університету, факультету, кафедри.  Гості  відвідали  лабораторії факультету української  філології, дізналися  про історичні традиції нашого краю,  місцеві промисли, український національний одяг, знаряддя праці тощо.

Особливо гостей зацікавили традиції використання українського рушника, що завжди відігравав значну роль у житті українського народу: у церемоніях і обрядах, під час сімейних і державних свят: із рушником приходили до породіллі вітати появу на світ нової людини, зустрічали і проводжали дорогих гостей, справляли шлюбні обряди, проводжали в останню путь, прикрашали ікони і накривали хліб на столі, рушники були своєрідним освяченням початку справи і його закінчення.

Кафедра висловлює вдячність докторові габілітованому Мачєю Шарґоту за презентовані наукові видання та за цікаву історико-літературну розповідь про взаємовідносини України і Польщі – двох сусідніх країн, двох сусідніх народів, історичні долі яких тісно сплелися та поєдналися із самого початку їхньої появи на історичній арені Європи, адже, за висловом видатного українського історика М. Костомарова, українці і поляки стоять досить близько один до одного своєю «вдачею і основами народного характеру».

Сподіваємося, що співпраця між УДПУ імені Павла Тичини та Сілезьким університетом у м. Катовіце  продовжиться  і реалізується у спільних семінарах, конференціях, наукових дослідженнях.

 

20.02.2018

uk Українська
X