Фантастичний світ Франсуа Рабле

Сатиричному роману Франсуа Рабле «Гаргантюа і Пантагрюель»  цього року виповнюється 485 років. Твір, що складається з п’яти книг, у гротескній формі оповідає про людські вади: зажерливість, користолюбство, брехню, жадобу, перелюбство. Автор не залишає поза своєю увагою ні державу, ні церковнослужителів.

З нагоди відзначення 485-тої річниці твору кандидат філологічних наук, старший викладач кафедри слов᾽янських мов та зарубіжної літератури Поліщук Л. Б. провела виховну годину на тему «Фантастичний світ Франсуа Рабле» для студентів І курсу факультету української філології.

Кандидат філологічних наук, старший викладач кафедри слов᾽янських мов та зарубіжної літератури Поліщук Л. Б. проводить виховний захід

Леся Борисівна ознайомила студентів із творчістю найвидатнішого французького сатирика доби Відродження ХVІ століття Франсуа Рабле.

Рабле народився в Шиноні (у Турені), точна дата народження невідома – як версії називають 1493 і 1494 роки. Імовірно, він був сином шинкаря. Рабле втратив матір у ранньому віці, за іншими версіями, був дуже рано покинутий нею і відданий до монастиря.

Недостатньо освічений, щоб присвятити себе одній із «ліберальних професій», Рабле пішов у ченці. Спонукала його до цього, між іншим, і можливість за певного матеріального забезпечення займатися «гуманістичними» науками, що вважалося в ті часи престижним заняттям. Чернече життя, що ним Рабле жив понад 25 років, викликало в ньому різкий спротив, він ставився з відразою до будь-яких містичних крайнощів та аскетичного вбивання плоті. Неприхильність його до чернецтва посилювалася неуцтвом, фанатизмом і, разом з тим, неробством і розпустою тих ченців, серед яких йому довелося жити і які вже тепер давали йому надзвичайно цінний матеріал для його майбутніх сатиричних образів.

Студенти дізналися, що раблезіанський роман – це зразок ренесансного світосприйняття. У творі автором було використано народні казки. Зіставлення фольклорних творів  з текстом роману дало можливість  прояснити докорінні відзнаки казкових велетнів від раблезіанських, завдяки чому розкрилась нетрадиційність останніх, а також окреслився комплекс ренесансних ідей та елементів карнавальної культури,  представлених у «Гаргантюа та Пантагрюелі».

Розповідь викладача супроводжувалась інтерактивними  методами. Студенти з зацікавленістю відповідали на запитання, науково й ґрунтовно викладали свої думки, осмислювали неординарність думок письменника, усвідомлювали надзвичайність його особистості.

Учасники заходу «Фантастичний світ Франсуа Рабле»

За підсумок бесіди було взято вислів: «Тогочасна дійсність, історичні події, коли гуманісти-вільнодумці опиняються під тиском жорстокої релігійної нетерпимості, спричиняють до зображення Пантагрюеля тільки у приватному житті. Та все ж і роман у цілому, і образи королів-велетнів зокрема, залишають враження в контексті історичної дійсності часу європейського Відродження – однієї з найцікавіших сторінок світової культури».