- Факультет філології та журналістики - https://ff.udpu.edu.ua -

«Черкащина. Віхи шістдесятирічної історії»

З 4 по 13 червня у місті Умань проходили дні естафети «Черкащина. Віхи шістдесятирічної історії», приуроченої до відзначення ювілею від дня утворення області. Головний символ естафети – довгий рушниковий сувій.  Упродовж року шість міст та двадцять районів Черкаської області заповнюють шматок полотна розміром 80х40 см автентичним рушниковим орнаментом притаманним для своєї місцевості.

 

 Черкащина. Віхи шістдесятирічної історії [1]

Місто Умань урочисто приймає рушник-символ від

Христинівського району

Важлива та відповідальна місія по створенню рушникової композиції постала перед викладачем кафедри української літератури та українознавства Наталією Мамчур.  Аби досягнути поставленого завдання, проведено ґрунтовну роботу по дослідженню історії вишивки міста Умань. Співпраця науково-дослідної лабораторії «Етнологія Черкаського краю» Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини з етнографами Черкаського краєзнавчого музею та обстеження рушникових фондів Національного музею народної архітектури і побуту України «Пирогів» принесли бажаного результату – старовинний рушник з глибоким етнолінгвістичним змістом та давніми техніками вишивання.

 

 Черкащина. Віхи шістдесятирічної історії [2]  Черкащина. Віхи шістдесятирічної історії [3]

Старовинний рушник

Відтворений рушник

У відтвореному рушникові особливу увагу привертають числа. Древні мудреці говорили, що Природу складають числа, і все, що ми бачимо довкола, можна передати за їх допомогою. Числа поділяються на парні і непарні. Перші співвідносяться в більшості випадків з духовною природою, а другі – з матеріальною, земною. Варто наголосити, що на рушнику 12 розміщених повздовж квітів. Споконвіку у народному уявленні цифра 12 одне із Священних Чисел, досконале число, символ закінченості. В першу чергу це – 12 космічних законів буття, а також 12 знаків Зодіаку,  12 місяців у році, 12 годин дня і ночі, 12 апостолів та ін. Окрім вище зазначеного, до вишиваного рушника додається неймовірний збіг у цифрі 12 – у графіку проведення обласної естафети місто Умань під номером 12, 12 червня закінчувалася робота над вишивання рушника та ще й ниток червоного кольору пішло 12 мотків. Такий збіг неспроста, він не був запланований, усе відбулося на підсвідомому рівні – точніше спрацювала генетична пам’ять. Навіть саме стебло рослини нагадує клітину ДНК. Якщо продовжувати рахувати, то виходимо на ювілейну дату, пелюсток у кожній квітці по 5, що в сумі нараховує 60.

  Черкащина. Віхи шістдесятирічної історії [4]

 

Місто Умань урочисто передає рушник-символ Уманському району

 Черкащина. Віхи шістдесятирічної історії [5]

Результат дев’ятиденної праці