Поділитися новиною
Гостьова лекція Тетяни Тищук
Нові освітні стандарти потребують від закладів вищої і загальної середньої освіти впровадження педагогіки партнерства з метою забезпечення наступності та популяризації нового змісту та структури освіти, орієнтації на учня, забезпечення сучасного освітнього середовища, виховання на загальнолюдських і національних цінностях. Усі ці завдання може зреалізувати вмотивований учитель, котрий формуватиме в учнів важливі технологічні компетентності. Із цією метою до освітнього процесу здобувачів факультету філології та журналістики постійно долучаються вчителі-практики.
8 квітня 2025 року лекцію з «Ономастико-діалектологічних студій» на тему «Українська діалектологія в шкільному курсі української мови та літератури» для здобувачів бакалаврських освітніх програм «Середня освіта (Українська мова і література. Мова і література (польська))», «Середня освіта (Українська мова і література. Мова і література (англійська))» прочитала Тетяна Миколаївна ТИЩУК (за студентства – Маснюк) – учителька української мови та літератури вищої категорії Києво-Печерського ліцею № 171 «Лідер», старший учитель, випускниця 2016 року факультету філології та журналістики Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини.
Тетяна Миколаївна проаналізувала, як представлена діалектологія в навчальних програмах і шкільних підручниках з української мови, поділилася досвідом викладання теми «Діалектизми» у 6 та 10 класах, зауваживши, що вивчення діалектології не обмежується лише уроком української мови, таку роботу варто проводити постійно і під час уроків української літератури також.
Учителька на прикладі вивчення твору М. Коцюбинського «Тіні забутих предків» показала інтеграцію у викладанні української мови та літератури, розповіла про попередню пошукову роботу учнів з діалектним матеріалом і як це сприяло прочитанню учнями самого твору.
Оскільки Тетяна Миколаївна працює у столиці, то із вихованцями вивчає і міське койне, у якому наявні і діалектні слова з багатьох регіонів України. До проєктної діяльності учнів прилучає і їхні родини, так укріплюються сімейні мовні традиціії та цінності.
Глибокі знання, креативність при викладанні кожної теми, підтримка учнівських ідей і проєктів, візуалізація матеріалу, що подається, інтерактивні технології – ось, що необхідно сучасним здобувачам освіти. Тетяна Миколаївна Тищук подякувала усім викладачам факультету за ґрунтовні знання та навички навчання впродовж життя, здобуті в університеті, і зокрема тим викладачам, які були присутні на парі і яким завдячує своїми здобутками.
Харизматична лекторка, оригінальний досвід – захоплені відгуки здобувачів:
Ірина Старинщук: Лекція була надзвичайно цікавою, пізнавальною та інтерактивною. Тетяна Миколаївна постійно і нас залучала до роботи, ми незчулися, як і самі стали її респондентами, це додало заняттю динамізму. Атмосфера була теплою й дружньою. За діалектними словами я з’ясувала, що ми з Тетяною Миколаївною – землячки. Лекція була мотивувальною до навчання загалом і вивчення української діалектології зокрема.
Іванна Боровик: Гостьова лекція залишила надзвичайно приємні враження. Тетяна Миколаївна дуже доступно і цікаво розповіла про важливість ознайомлення школярів із діалектами, роль діалектів у самоідентифікації мовців та необхідність збереження нашої мови через вивчення її діалектів. Було приємно почути практичні поради, як упроваджувати елементи діалектології на уроках та в позакласній роботі, приклади з її власного досвіду. Лекція була змістовною та актуальною!
Юлія Андрієнко: Щиро дякую за надзвичайно цікаву й змістовну зустріч! Як майбутня вчителька, я отримала цінний досвід і багато корисної інформації про викладання української діалектології у шкільному курсі. Було особливо важливо почути про методику проведення таких уроків, про те, як зацікавити учнів, які завдання та вправи обирати. Дуже корисними виявилися й поради щодо використання онлайн-платформ: це допоможе зробити навчання сучасним, динамічним і захопливим. Дякую за натхнення і практичні поради!
Анна Сулима: Зустріч пройшла у дуже приємній атмосфері. Тетяна Тищук ділилася своїм досвідом викладання теми «Діалектні слова» та зацікавлення учнів під час її вивчення. Вона надихнула мене і далі вивчати українську діалектологію, дізнаватися більше про регіональні особливості мови нашої прекрасної України. Корисною для всіх була інформація про ресурси, методи та лайфхаки, які використовує у своїй роботі Тетяна Миколаївна. Зустріч була досить продуктивною. Дякую за те, що поділилися досвідом із нами, майбутніми вчителями!
Анастасія Люльченко: На гостьовій лекції, присвяченій вивченню діалектології в шкільному курсі української мови, Тетяна Миколаївна Тищук показала, як цікаво можна використати надбання української діалектології на уроці в ЗЗСО. Лекція супроводжувалася різними наочними матеріалами, що допомогли краще засвоїти інформацію. Невимушена атмосфера, хоча пара відбувалась у дистанційному форматі, активізувала нас, студентів, і ми охоче ділилися і враженнями, і діалектними словами з рідних говірок.
Загалом лекція не лише поглибила мої знання з діалектології та методик навчання української мови і літератури, а також змотивувала більше цікавитися рідною говіркою та досліджувати її. Щиро дякую лекторці та окремо Тетяні Миколаївні Тищенко за таку змістовну та пізнавальну зустріч!
Анна Доценко: Лекція Тетяни Миколаївни Тищук була дуже інформативна та цікава, мотивувальна до вивчення української діалектології. Особливо запамʼяталося обговорення методики використання діалектного матеріалу в освітньому процесі та його візуалізація, укладання учнями хмар діалектних слів і мінісловничків, рефлексія, яку Тетяна Тищук проводить з учнями і яку провела з нами. Дякую Тетяні Миколаївні Тищенко за можливість знайомитися з новими людьми та розширювати свої знання в галузі діалектології і методики навчання української мови та літератури.
Дякуємо Тетяні Миколаївні Тищук за співпрацю і бажаємо нових здобутків у справі виховання підростаючого покоління українців!
Тетяна ТИЩЕНКО
Переглядів 86