- Факультет філології та журналістики - https://ff.udpu.edu.ua -

ГОСТЬОВІ ЛЕКЦІЇ З ДІАЛЕКТОЛОГІЇ – ФОРМА СПІВПРАЦІ ДІАЛЕКТОЛОГІЧНИХ ОСЕРЕДКІВ УКРАЇНИ

Українські діалектологи завжди, а сьогодні особливо трепетно, виконували високу місію фіксації народної  мови та збереження її для наступних поколінь у  фоно- та відеозаписах, словниках, хрестоматіях діалектних текстів. Майже в кожному закладі вищої освіти створено діалектологічні центри, у яких студенти вчаться любити мову рідного села чи міста, підтримувати і продовжувати українські цінності, поважати мовне різноманіття.

Цикл гостьових лекцій від носіїв і дослідників говорів, які зініціювала викладачка української діалектології Тетяна Тищенко, дає можливість студентам особисто познайомитися із діалектологами та їхніми здобутками в царині  мовознавчої науки.Поліське наріччя української мови [1]

5 травня 2023 року гостьову лекцію «Поліське наріччя української мови» для здобувачів ОП Середня освіта. Українська мова і література. Мова і література (польська) прочитала дослідниця і носійка поліського наріччя, авторка майже 200 статей із проблем діалектології поліського краю, «Словника назв одягу та взуття середньополіських та суміжних говірок», учасниця проєкту «Єдність у різноманітті», співавторка хрестоматій діалектних текстів «Поліщуки», «Бойки», «Гуцули», «Лемки», завідувачка кафедри української мови та методики її навчання Житомирського державного університету імені Івана Франка Галина Гримашевич.

Галина Гримашевич [2]

На лекції говорили про особливості поліського наріччя і його говорів на різних мовних рівнях, представлення їх у художній літературі та наукових студіях, ендемізми й новаторство М. В. Никончука, про необхідність фіксації говірок тут і зараз на прикладі трансформації чорнобильського ареалу,  слухали тексти, за допомогою яких відчули глибину поліської мовної магії, магії замовлянь, збиральництва, традицій.

Галина Гримашевич [3]

Студентки були активними в обговоренні, а присутня на лекції професор Оксана Зелінська наголосила на важливості діалектологічних досліджень задля збереження мови і спостереження активних процесів, які в ній постійно відбуваються. Гостьові лекції та співпраця між діалектологічними осередками дає змогу бачити ці процеси цілісно на всьому мовному континуумі.

Тетяна Тищенко [4]