- Факультет української філології - https://ff.udpu.edu.ua -

Катерина Білокур – берегиня українського мистецтва

ФУФ УДПУ [1]

У 2015-му виповнюється 115 років з дня народження Катерини Білокур, однієї з найбільш відомих і водночас незнаних українських художниць ХХ сторіччя.  Вперше в історії незалежної України в одному виставковому проекті Мистецького арсеналу міста Київ з 16 ­по 19 червня 2015 року було представлено майже весь творчий доробок Катерини Білокур.  Це близько 100 шедеврів, серед яких і олійний живопис, і малюнки, і невеличкі нариси.

ФУФ УДПУ [2]

На відкритті масштабної виставки була присутня доцент кафедри української літератури, українознавства та методик їх навчання Наталія Мамчур.  Мистецький захід уможливив на власні очі оцінити всі грані таланту унікальної художниці, яка є одним із символів української культури.

ФУФ УДПУ [3]

Здавалося б, усі чули це ім’я, але здебільшого воно викликає лише дуже буквальну асоціацію з квітковими мотивами. Проте творчість Білокур має значно глибший екзистенційний вимір, а біографія художниці – надзвичайно яскрава і актуальна історія про долю геніальної жінки, яка прагнула займатися мистецтвом в українській провінції на тлі тяжких історичних і політичних обставин ХХ сторіччя.

ФУФ УДПУ [4]

ФУФ УДПУ [5]

 «Хочу бути художником!» – автобіографічна цитата і життєве кредо Катерини Білокур. Ця фраза  є певною межею, що повністю змінила життя молодої жінки, яка була змушена пожертвувати своїм особистим щастям заради того, щоби займатися мистецтвом. Людина, яка не отримала навіть початкової освіти і жила у примітивних умовах українського радянського села, Білокур пережила всі найжахливіші сторінки української історії минулого сторіччя: революцію, Голодомор, Другу світову війну – і, попри все, змогла реалізувати свою зухвалу мрію стати художницею. Ще у 20-ті роки ХХ сторіччя молода жінка прийняла самостійне і мужнє рішення присвятити себе живопису, і цей крок став могутнім протестом проти консервативного патріархального середовища, де пройшло все життя Катерини Білокур. Така відданість своєму ідеалу і неймовірна глибина творів художниці ставлять її в один ряд із найвидатнішими світовими митцями ХХ сторіччя, багато з яких, так само як і Катерина Білокур, були самоуками.

ФУФ УДПУ [6]

ФУФ УДПУ [7]

ФУФ УДПУ [8]

Художнє мистецтво Катерини Білокур було народжене великим болем душі, але, попри все, випромінює надзвичайну енергію позитиву. У наш час гостросоціальних потрясінь ми всі потребуємо надії, і саме ця надія живе у медитативних і змістовних творах Катерини Білокур.

ФУФ УДПУ [9]