- Факультет української філології - https://ff.udpu.edu.ua -

Майстер-клас з вишивки до Великодніх свят

ФУФ УДПУ [1]23 квітня в Центральному міському сквері відбувся фестиваль народного мистецтва та Великодній ярмарок «Уманська писанка». Студенти, учасники майстер-класу «Український рушник» (Іллона Кулик– студентка ІІІ курсу, 1 групи, Віталіна Стрижак ­– студентка ІV курсу, 1 групи), разом із доцентом кафедри української літератури, українознавства та методик їх навчання Наталією Мамчур ділилися секретами народної вишивки, зокрема – створення пасхальних рушників і доріжок. Творча атмосфера перепліталася з розповідями про обрядове призначення Великодньої вишивки.

ФУФ УДПУ [2]Уманчани та гості міста під час майстер-класу дізналися, що одним з основних і найчастіше використовуваних атрибутів Великодня є пасхальний рушник. Той факт, що цей обов’язковий святковий предмет пройде обряд освячення в церкві, вимагає максимально серйозно поставитися до процесу його вибору. Згідно з українськими традиціями, під час великоднього посту в будинку обов’язково повинен висіти спеціальний постовий рушник білого кольору. На ньому не має бути орнаментів та візерунків, адже цей атрибут є символом стриманості й покірності. А ось уже на Великдень будинок традиційно прикрашали пасхальними рушниками з багатим орнаментом і декором. Усі намагалися зробити найкрасивіший і ошатний великодній рушник. Після того як свято закінчувалося, ці рушники могли використовувати для того, щоб щоденно загортати в них хліб або інші продукти.ФУФ УДПУ [3]

ФУФ УДПУ [4]

Споконвіку до важливого православного свята Великдень готувалися ще з кінця осені. Довгі вечори проводили жінки, щоб вишити найкрасивіший великодній рушник.