22 вересня наукова громадськість відзначає 180-ту річницю з дня народження визначного українського вченого Олександра Опанасовича Потебні, чия наукова діяльність відіграла винятково важливу роль у розвитку слов’янської філології та світової науки загалом. Учений відкрив своїми працями з мовознавства, літературознавства, фольклору та етнографії цілу епоху в гуманітарній науці, набагато випередивши свій час. Широка за проблематикою й неповторна за своєрідністю й глибиною розробки наукова спадщина О. О. Потебні є джерелом плідних ідей і наукових концепцій сучасної філології.

Вшановуючи українського науковця, Науково-методичний центр «Формування національно-мовної особистості в умовах неперервної освіти» під керівництвом доктора педагогічних наук, професора Л. І. Мамчур підготував Загальноуніверситетську конференцію «ОЛЕКСАНДР ПОТЕБНЯ: МОВОЗНАВЕЦЬ, ЕТНОГРАФ, ЛІНГВОДИДАКТ».

З вітальним словом та виступом за темою «Олександр Потебня – український лінгвіст, етнограф, лінгводидакт» звернулася до учасників конференції директор науково-методичного центру «Формування національно-мовної особистості в умовах неперервної освіти», доктор педагогічних наук, професор Мамчур Лідія Іванівна. У доповіді Л. І. Мамчур акцентувала на тому, що О. Потебня завжди відчував свою належність до народу, серед якого жив, відчував внутрішній протест проти його гноблення, проти утиску української мови. Співчуваючи свої безправній нації, О. Потебня додержував засади: визнання права розвитку  кожної мови. «Будь-яка мова, нехай і  гноблена й переслідувана, за сприятливих умов може досягти високого рівня розвитку»,– стверджував учений.

Наукові повідомлення  презентували  студенти Уманського державного педагогічного університету: «Олександр Потебня: біографічні відомості» – Вербовська Марина, студентка факультету іноземної філології (науковий керівник: канд. пед. наук, доцент Кучеренко І.А.); «Внесок Олександра Опанасовича Потебні у розвиток сучасного мовознавства» – Кавалер Наталія, студентка факультету початкової освіти (науковий керівник: канд. пед. наук, доцент Кучеренко І.А.); «Наукові засади вчення О. Потебні про мову» – Мандзюк Альона, – студентка факультету української філології (науковий керівник: доктор філ. наук, професор Зелінська О.Ю.).

З доповідями виступили викладачі Терешко І. Г., кандидат педагогічних наук, доцент кафедри української літератури, українознавства та методик їх навчання «Репрезентація фольклористичних ідей у науковому доробку О. Потебні», Волошина Г. П., кандидат педагогічних наук, доцент кафедри теорії початкового навчання «Ідеї порівняльного аналізу української і російської мов О. Потебні у сучасній початковій школі», Зелінська О. Ю.,  доктор філологічних наук, професор кафедри української мови та методики її навчання «Вивчення спадщини О. Потебні у сучасній науці».

Надзвичайного емоційного піднесення та урочистості конференції надав виступ Народно-аматорського колективу «Софія».

" data-title="Олександр Потебня: мовознавець, етнограф, лінгводидакт">

Олександр Потебня: мовознавець, етнограф, лінгводидакт

29.09.2015