- Факультет філології та журналістики - https://ff.udpu.edu.ua -

ПЕРЕЙМАЄМО ІННОВАЦІЙНИЙ ЗАРУБІЖНИЙ ДОСВІД (про міжнародне науково-педагогічне стажування в Collegium Civitas (Варшава, Республіка Польща)).

Укотре переконуємося: сучасні інформаційно-комунікаційні технології можна чудово використовувати для професійного зростання. Наприклад, для підвищення кваліфікації, запозичення передового досвіду в освіті.

Collegium Civitas [1]

Європейська освітня організація European League of Professional Development робить добру справу для освітян України: допомагає організувати дистанційні закордонні стажування у європейських закладах, переймати зарубіжний освітній досвід.

От і викладачі кафедри української мови та методики її навчання: канд. філол. н., доцент, завідувач кафедри Валентина Розгон і канд. філол. н., доцент Олена Дуденко – з 12 лютого по 22 березня 2024 року стажувалися в  Collegium Civitas (Варшава, Республіка Польща). Стажування мало назву «Innovative approaches in teaching and effective presentation strategies. Academic career development and support for students’ aspirations and needs» («Інноваційні підходи в навчанні та ефективні презентаційні стратегії. Розвиток академічної кар’єри та підтримка прагнень і потреб студентів»). Зустрічі з польськими колегами були організовані на базі програми ZOOM і відбувалися польською мовою із синхронним професійним перекладом українською.

Лектори торкнулися багатьох важливих проблем, які стоять як виклики перед викладачами українських ЗВО, зокрема: як формулювати цілі і критерії успішності студентів (лектор – Доброслав Більський, 05.03.24), надавати  підтримку студентам з інвалідністю (лекторка – Доброслава Хоринська-Худи, 06.03.24); використовувати активізаційні методи: мозковий штурм, розвиток творчості студентів, мистецтво ставити запитання (лекторка – Єва Дуда-Мацеєвська, 07.03.24); як подбати про власну мотивацію та задоволення від повсякденної роботи – попередити вигорання (лектор – Доброслав Більський, 12.03.24); як підготувати гарну презентацію (лектор – Патрик Гавор, 14.03.24); використовувати візуальне мислення в науці та освіті (лекторка – Єва Дуда-Мацеєвська, 19.03.24);  застосовувати прийоми коучингу в педагогічній роботі (лектор – Патрик Гавор, 21.03.24). Лекторка Доброслава Хоринська-Худи поділилася досвідом багаторічної роботи в Academic Career Office, де опікується працевлаштуванням студентів, забезпеченням їх місцем практики.

В онлайн-зустрічах щоразу брали участь близько 50 українських викладачів: ставили запитання, відповідали, виражали власне ставлення до проблем. Це був крутий діалог між освітянами з різних куточків України і польськими колегами, які транслювали не лише досвід польських закладів освіти, а й європейські сучасні тенденції в освітній галузі. Записи лекцій вантажили на гугл-диску, і кожен міг ще раз уважно переглянути їх, якщо щось пропустилося.

Кожен зі стажистів мав виконати самостійну роботу на запропоновану організаторами тему, де мав продемонструвати власний педагогічний досвід.

Зазначимо: таке стажування справді є цінним. Це справді школа професійного зростання під наставництвом досвідчених коучів. Шановні колеги, радимо і вам долучатися до такої корисної школи!

Валентина Розгон і Олена Дуденко