- Факультет філології та журналістики - https://ff.udpu.edu.ua -

Першокурсники дослідили таємниці Василіанського монастиря

Теплий початок листопада надихнув першокурсників дослідити туристичний маршрут «Таємничими підземеллями Василіанського монастиря». Разом із куратором Наталією ОСІПЕНКО і студкуратором Анною ІЛЬНИЦЬКОЮ здобувачі вищої освіти 12 групи (ОПП «Середня освіта (Українська мова і література. Мова і література (англійська)) вирушили до найстарішої будівлі Умані, що збереглася до наших днів.

освіта [1]

На вході відвідувачів зустрів монах, який провів екскурсію підземеллями, переповідаючи історії життя ченців, які служили при монастирі Василіанів.  У 2023 році Василіанському монастирю виповнюється 258 років,  він був побудований графом Потоцьким у 1764 – 1766 роках.

Студенти [2]

Цікавими та пізнавальними для студентів-філологів були факти з освітньої діяльності при Василіанському монастирі, а саме: тут навчався прадід українського поета Максима Рильського, Ромуальд, та його молодший брат Антоній; Василіанський монастир був одним із найвідоміших центрів освіти на правобережній Україні, де запроваджувалася нова програма навчання і виховання: «Навчати всіх, якої б віри не були»; тут здобули освіту Северин Гощинський, Юзеф Богдан Залеський та Міхай Грабовський, які створили літературний гурток «Загора» і видавали шкільний журнал, захоплювалися українськими піснями, народними переказами з часів Гайдамаччини. Про якісний розвиток освіти свідчить зростання кількості учнів. У 1816 році в школі навчалося 448 учнів, а вже в 1830-му в Уманському повітовому василіанському училищі навчалося 800 учнів у семи класах. Проте панування російського уряду завдало нищівного удару на освітню діяльність при Василіанському  монастирі, яку в 1830 – 1834 рр. було взагалі ліквідовано.

Лещенко Анна, Швець Світлана [3]

У 30-х роках XIX століття на території монастиря розміщувався військовий шпиталь, згодом – окружний військовий суд і військові частини, церква, а потім – органи влади. З березня 1920 по березень 1921 діяв «пролетарський театр», виступала театральна трупа під керівництвом драматурга Леся Курбаса, активну участь брав у драматичній студії брав шістнадцятирічний Микола Бажан.

У радянську добу і до 1998 року будівлю використовували під військові казарми. З 2006 року Василіанський монастир перебуває на балансі Державного історико-архітектурного заповідника «Стара Умань».

Філологи висловили подяку Владиславу ДАВИДЮКУ, краєзнавцеві й директору ДІАЗ «Стара Умань», за пізнавальну екскурсію підземеллями  Василіанського монастиря.

Владислав Давидюк [4]