- Факультет філології та журналістики - https://ff.udpu.edu.ua -

ПОДІЛЬСЬКЕ СЛОВО В ХУДОЖНІЙ ЛІТЕРАТУРІ Й ДІАЛЕКТОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕННЯХ

Як письменники, вихідці із Поділля, впливали на формування української літературної мови кінця ХІХ – початку ХХ століття? Які подільські діалектні риси репрезентовані в рукописах М. Коцюбинського, А. Свидницького, С. Руданського? Чому для дослідника мовотворчості письменника найважливішим джерелом є авторські рукописи? Як спотворювали оригінальні тексти письменників радянські редактори?

Тетяна Тищенко [1]

Ці та інші питання на лекції з дисципліни «Регіональне лінгвокраєзнавство» (викладач – доцент Тетяна Тищенко) для студентів 23 групи ОП «Українська мова і література. Психологія» розкрив доктор філологічних наук, доцент, професор кафедри української мови, директор навчально-наукового інституту української філології та журналістики Кам’янець-Подільського національного педагогічного університету імені Івана Огієнка Борис Олексійович Коваленко.

 

 

Лекція уродженця і дослідника мовного портрета Поділля  продовжила цикл гостьових лекцій від дослідників подільського говору (у рамках угод між лінгвокраєзнавчими центрами університетів Поділля) і стала своєрідним містком для вивчення дисциплін мовознавчого («Історія української літературної мови», «Діалектологія», «Лінгвостилістика», «Лінгвістичний аналіз тексту») та літературознавчого («Історія літературного процесу», «Регіональне літературознавство») циклів.

Тетяна Тищенко [4]

Студенти усвідомлюють важливість таких лекцій із «Регіонального лінгвокраєзнавства»: «Знання, одержані на лекції, знадобляться для мене як майбутнього вчителя, адже, знаючи про особливості мовотворчості письменника,  я зможу аналізувати  той чи той його твір» (Валерія Погорецька).

«Вражена кількістю сучасних досліджень подільського говору і вдячна за можливість спілкуватися з такими цікавими людьми, як Інна Валентинівна Гороф’янюк і Борис Олексійович Коваленко» (Анна Раздєлова).

«Дякую Борисові Олексійовичу і маю надію, що зустрічі  з дослідниками подільського говору будуть у нас традиційними (Юліанна Марциновська), бо всі вони дуже інформативні, пізнавальні, потрібні, а лектори  майстерно передають нам свою захопленість діалектологічними дослідженнями й мотивують нас вивчати своє, рідне» (Юлія Скакальська).