- Факультет філології та журналістики - https://ff.udpu.edu.ua -

Різнобарвне Легедзинське Купало

[1]

Село Легедзине на Черкащині, прадавня земля трипільців, має гарну традицію відзначення свята Купала в період літнього сонцестояння (з 21 на 22 червня). Цього року Купальське дійство відбувалося в найближчі до цієї дати вихідні – з 19 на 20 червня.

Організаторами всіх заходів на цьому святі стали Державний історико-культурний заповідник «Трипільська культура», Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара», Громадська ініціатива «Толока Легедзине».

[2]

[3]

Доценти кафедри української літератури, українознавства та методик їх навчання Тетяна Лопушан, Валентина Гончарук і Марина Павленко (вона ж і учасниця) побували на цьому народному святі, по-справжньому багатобарвному і різноплановому, яке відриває всіх його учасників від буденності та переносить їх у міфічний час. Там головним вважається спілкування людини з навколишньою природою, занурення через спів, танці, обряди, плетіння вінків, наряджання Купайлиці, пошуки квітки папороті, купальський вогонь у давню традиційну культуру. За словами Владислава Чабанюка, учасники свята відтворювали обряд із Купайлицею, описаний Агатангелом Кримським на Звенигородщині у 1926 році.

[4]

[5]

Не випадково організаторами було вибрано тему цьогорічного свята: «Кохання в традиційній народній культурі», оскільки Купало є покровителем шлюбу, кохання, продовження роду, а це літнє свято знаменує початок шлюбного сезону (осінь – пора весіль).

У виконанні купальських пісень немов змагалися  фольклорні гурти з сіл Осітна та Легедзине Черкаської області, а також із Києва.

[6]

 

Лейтмотивом купальських пісень є вибір майбутньої подружньої пари, вони мають яскраве любовне забарвлення (на фото – з фольклорним колективом «Калинонька»).

 

[7]Тетяна Лопушан і Валентина Гончарук відчули себе «своїми» на виставці традиційного народного мистецтва, у майстернях  традиційних ремесел, які розгорнулися на території історико-культурного заповідника «Трипільська культура» (на фото – виставка народного розпису Валентини Бачинської).

 

[8]

[9]

[10]

[11]

[12]

Крім того, вони оглянули виставку «А ми, серце, кохаймося» (Музей Івана Гончара) й поринули з головою в багатий світ народних символів картин Володимира Рака (на фото – третій справа, а третій зліва – Петро Гончар – директор Музею Івана Гончара).

[13]

 

Із зацікавленням, на одному подиху сприйняли презентацію роману про кохання своєї колеги, доцента кафедри української літератури, українознавства та методик їх навчання, члена Національної спілки письменників України Марини Павленко.

[14]

[15]

Приємно й від того, що тріо «Гонта» з Умані, учасниками якого є викладачі УДПУ імені Павла Тичини, під свій музичний супровід виконувало разом з іншими народними колективами автентичні пісні.

[16]

Переконані, що у прилученні до спільного святкування, до співання пісень, до відчуття душею народного мистецтва криється істинний філософський зміст свята Купала, який має безліч проявів.

[17]

Висловлюємо велику вдячність організаторам свята Владиславові Чабанюку, Петрові Гончару, які подбали про справжнє, наповнене дивом святкування, а також про максимальну наближеність Купальського обряду до традиційного, майстрам народного мистецтва, всім учасникам цього свята, які передали гостям часточку своєї душі.