- Факультет філології та журналістики - https://ff.udpu.edu.ua -

ВІТАЄМО З ЯБЛУЧНИМ СПАСОМ!

[1]

Яблучний спас – одне з великих свят для всіх християн, а ще воно символізує кінець літа та похолодання. Як і всі інші великі релігійні свята, віряни відвідують богослужіння в цей день. За християнським календарем свято має назву Преображення Господнє. Вважається, що в цей день на людей сходить Боже благословення. Яблучний спас символізує сполучення людської сутності з божественним началом, тому кожен повинен прагнути стати чистішим і кращим, переглянути свої дії і стосунки з близькими, покаятися за свої провини. Свято також відоме як день дарів земних — традиційне свято врожаю і день, з якого, згідно з повір’ями, природа розверталася від літа до осені й зими. У цей день, за народними прикметами, настає осінь, а природа починає перетворюватися. Крім того, заведено вважати, що після 19 серпня ночі стають набагато холоднішими.

Яблучний Спас: що святити

У цей день заведено святити в церкві не тільки яблука, але й інші фрукти та овочі. Згідно з традиціями, необхідно святити груші, виноград, сливи, персики, а також помідори й моркву. Можна також освятити в церкві мед і пучок колосків жита і пшениці — таким чином людина прославляє різноманітне багатство природи.

Яблучний Спас: що не можна робити

Заборонено виконувати будь-яку домашню роботу, окрім приготування їжі і збору врожаю. Зокрема, не можна шити, в’язати, займатися прибиранням, а також будівельними роботами. Крім того, не можна вбивати комах і проганяти їх, адже вважається, що якщо на руку двічі сіла муха, то весь рік людину буде супроводжувати удача.

Варто зазначити, що під час Другого Спаса триває Успенський піст [2], тому потрібно стримати розваги, а ті, хто дотримується посту, не повинні вживати в їжу м’ясо, яйця, жирну їжу та алкоголь. Нагадаємо: Успенський піст починається в день святкування Маковея на Медовий Спас 14 серпня і закінчується 27 серпня перед Успінням Божої Матері [3].

[4]

Яблучний Спас: традиції

На Яблучний Спас заведено запікати яблука, пекти пироги і млинці з яблуками. З яблук також можна приготувати компот і варення. З давніх-давен вважалося, що яблука, вжиті на Яблучний Спас, приносять здоров’я і достаток. Також на свято варто збирати врожай, адже, за народною традицією, урожай, що залишився після Спаса, вже не принесе користі здоров’ю.

Яблучний Спас: прикмети

Яблучний Спас називають днем зустрічі осені й перетворення природи. Народні прикмети кажуть, що 19 серпня можна передбачити погоду на наступний сезон. Якщо день сонячний і безхмарний, то осінь буде сухою, а якщо дощовий, то варто чекати осінь мокру. А ось ясний день віщує морозну зиму з хуртовинами.

У цей святковий день можна просити у Небес благодаті, міцного здоров’я, і, кажуть, молитви обов’язково будуть почуті. Тож нехай ваші помисли будуть чистими, збудуться всі світлі задуми і щирі та добрі бажання. Миру і благополуччя, щастя і добра всім родинам!