«Звичаї народу – це ті прикмети,

по яких розпізнається народ не тільки в сучасному,

а і в його історичному минулому»

(Олекса Воропай).

24 жовтня в рамках роботи кафедри української літератури факультету української філології відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Пам’яті Олекси Воропая (1913-1989)». Про високий рівень заходу свідчить той факт, що у роботі взяли участь представники із 15 наукових та вищих навчальних закладів України, високоповажні закордонні гості з Японії та Чувашії, наукові співробітники краєзнавчого музею, вчителі загальноосвітніх шкіл, молоді вчені, аспіранти та студенти.

З вітальним словом до учасників конференції звернулася проректор з наукової діяльності, кандидат педагогічних наук, доцент Олена Ярошинська.

Вона наголосила на важливості наукової  та навчально-виховної роботи, що здійснюється на факультеті української філології, зокрема дослідження та пропагування  народної культури.

Урочисте відкриття конференції у вигляді літературно-музичної композиції, підготовленої учасниками творчої студії «Театр Слова» (керівник Снігур І. М.), сприяло духовно-піднесеному настрою учасників.

Суттєвим  продовженням наукового зібрання була презентація відеодослідного проекту «Пам’яті Олекси Воропая» від членів фольклорного товариства імені Хрисанфа Ящуржинського – студентів 31 групи факультету української філології (керівники Йовенко Л. І., Терешко І. Г.). Виступ фольклорно-аматорського колективу «Софія» (керівник Семенчук В. В.) налаштував присутніх на позитивну співпрацю та активне обговорення питань конференції.

У роботі пленарного зібрання ґрунтовною та науково переконливою була доповідь кандидата педагогічних наук, професора, завідувача кафедри української літератури та українознавства Наталії Сивачук. Дослідниця розкрила проблему національно-патріотичного виховання молоді на сучасному етапі розвитку суспільства.

Актуальні питання у своїй науковій доповіді «Внесок Олекси Воропая у фольклористику» виголосив доктор філологічних наук, професор, завідувач відділу фольклористики Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України Микола Дмитренко. Для учасників  конференції вчений підготував авторську виставку книг.

З великою цікавістю учасники конференції заслухали народного академіка Чувашії, члена Міжнародного співтовариства письменницьких спілок Едісона Патмара, який з особливою шаною розкрив значущість українсько-чуваських фольклористичних зв’язків.

Провів паралель подвижницької народознавчої роботи українського вченого  Олекси Воропая та Івана Патмара – відомого дослідника-фольклориста Чувашії, свого батька. Едісон Іванович люб’язно подарував викладачам кафедри української літератури свої наукові праці.

У контексті збереження етнокультурної спадщини українського народу серед учнівської молоді прозвучав виступ  директора ЗОШ І-ІІІ ст. с. Молодецьке Маньківського району Черкаської області Карпенка Петра Миколайовича.

Про високий рівень організації українознавчої роботи в Легедзинській загальноосвітній школі І-ІІІ ст. Тальнівського району Черкаської області повідомила вчителька української мови та літератури Ольга Собкович.

Підсумки пленарного засідання узагальнила доктор педагогічних наук, доцент кафедри української мови та методики її навчання, директор Інституту філології та суспільствознавства Валентина Коваль та наголосила, що цей захід розкрив значущість особистості Олекси Воропая, людини, яка була одержима фольклором, яка любила свою батьківщину понад усе.

Кульмінацією конференції стало вручення вельмишановним гостям символічних подарунків. Від імені викладачів та студентів УДПУ кандидат педагогічних наук, доцент кафедри української літератури та українознавства Наталія Мамчур презентувала Едісонові Патмару вишиваний сюжетний рушник Уманщини «На палубі моряк із дівкою розмовля», відтворений студентами майстер-класу «Український рушник».

Миколі Дмитренку, який родом із Вінниччини, подаровано вишиту сорочку з автентичним візерунком,  з дотриманням традиції кольору  «чорним по білому».

" data-title="Вшанування пам’яті Олекси Воропая">

Вшанування пам’яті Олекси Воропая

«Звичаї народу – це ті прикмети,

по яких розпізнається народ не тільки в сучасному,