Поділитися новиною
Бінарна лекція викладачів лінгвістичних дисциплін історичного циклу
Літературна мова є одним із найбільш потужних виразників національної культури для кожної нації, вона завжди є важливим чинником державотворчих процесів, забезпечення єдності національного мовного простору.
Питання про роль літературної мови в духовному житті суспільства включають до програм багатьох навчальних дисциплін, і саме з них починається вивчення курсів «Старослов’янська мова» на першому курсі та «Історія української літературної мови» – на третьому.
Спільні питання, які розглядають під час вивчення названих курсів, зумовили ідею проведення бінарної лекції для студентів першого і третього курсів. Лекцію провели доценти кафедри української мови та методики її навчання О. Ю. Зелінська та Т. М. Тищенко.
На лекції було обґрунтовано необхідність вивчення старослов’янської мови, бо саме вона довгий час після прийняття християнства функціонувала як літературна на теренах України. Лектори акцентували на тому, що поява старослов’янської мови була зумовлена політичним чинниками – необхідністю зберегти незалежність Великоморавської держави від зазіхань сусідів. Наведені відомості дали змогу донести думку про те, мовна незалежність є запорукою незалежності державної, і це є актуальним для кожної епохи.
Під час лекції студентам запропонували прослухати фрагмент виступу директора Інституту української мови, професора П. Ю. Гриценка на засіданні Конституційного Суду, де розглядали мовний закон. Мовознавець навів чимало цікавих фактів з історії розвитку мови, переконливі докази, що брак філологічних знань часто стає причиною мовних маніпуляцій, які спричинюють протистояння в суспільстві.
Бінарна лекція сприяла усвідомленому розумінню походження обох мов, специфіки їхнього взаємозв’язку та ролі в культурних і державотворчих процесах.
Переглядів 324