Поділитися новиною
Гостьові лекції – обмін науковим та методичним досвідом
У рамках угоди між Уманським державним педагогічним університетом імені Павла Тичини та Житомирським державним університетом імені Івана Франка, конкретніше, структурними підрозділами – Східноподільським лінгвокраєзнавчим науково-освітнім центром та Північноукраїнським діалектологічним центром імені професора М. В. Никончука, відбувся обмін гостьовими лекціями з української діалектології.
Лекцію на тему «Проєктна діяльність під час діалектологічної практики» для студентів ЖДУ напередодні їхньої діалектологічної практики прочитала кандидат філологічних наук, доцент, керівник Східноподільського лінгвокраєзнавчого науково-освітнього центру Тетяна Тищенко. Як зауважили студенти ЖДУ, для них було важливо прослухати лекцію та виробити власну дорожню карту діалектологічної практики, оскільки, як і уманські студенти, в умовах війни вони проходять практику за місцем проживання. Лекторка поділилася досвідом організації діалектологічної практики в УДПУ, зауважила, як проєктна діяльність студентів під час діалектологічної практики формує в них навички дотримання академічної доброчесності, розкрила методику укладання мінісловників рідної говірки, на прикладах показала, як колективні мапи академічної групи формують лідерські якості здобувачів та уміння працювати в команді.
На гостьову лекцію були запрошені і студентки факультету філології та журналістики УДПУ, членкині Студентського наукового товариства імені Агатангела Кримського, які щойно повернулися з ономастико-діалектологічної практики. Здобувачки першого курсу ОС «Бакалавр» ОП Середня освіта. (Українська мова та література. Мова та література (англійська)) Ульяна Бакута та Вікторія Довгань продемонстрували власні проєкти, поділилися міркуваннями, чому важливо зараз записувати живу народну мову, особливо інформацію про рідкісні вже ремесла, розказали, як залучали до виконання проєктів усі покоління родин, оскільки респондентами обрали своїх дідусів.
Учасниця студентського товариства, здобувачка четвертого курсу ОС «Бакалавр» ОП Середня освіта. (Українська мова та література. Мова та література (польська)) Анна Рудницька поділилася досвідом виконання колективних проєктів, щоб це було науково, пізнавально і професійно.
У гості з пустими руками не ходять, тому лекторка на завершення подарувала учасникам лекції 4 власні діалектологічні карти, укладені за матеріалами, зібраними напередодні в студентів та викладачів факультетів УДПУ та ЖДУ, за ними провела зі слухачами спостереження про спільне і відмінне в східноподільських (а студенти УДПУ – переважно представники Східного Поділля) та середньополіських (ЖДУ) говірках, разом виявили ендемізми в середньополіських говірках тощо.
Слухачі лекції зауважили, що для них це цікавий сучасний освітньо-науковий досвід, а виступи наших першокурсників – додаткова мотивація зберігати скарби української мови.
Своїми враженнями поділилися і наші студентки.
Ульяна Бакута: На лекції ми мали змогу не тільки дізнатися нову для нас інформацію, а й представити свої проєкти, над якими працювали впродовж двотижневої практики. Це був цікавий та пізнавальний досвід. Приємна атмосфера зустрічі запамʼятається надовго завдяки людям, які підтримали нас та гарно відгукнулися про нашу роботу.
Вікторія Довгань: Мені було неймовірно приємно поділитися своїм досвідом проходження практики в селі Іванівка Уманського району Черкаської області. Під час проходження практики мені вдалося глибше ознайомитися із бджільництвом, записати цікаві назви, які я почула від свого дідуся, та з’ясувати їх походження. Це було досить цікаво та пізнавально.
Дякую своєму викладачеві з діалектології Тетяні Миколаївні Тищенко за запропоновану таку цікаву форму здобуття нових для мене знань і надану можливість поділитися своїм досвідом зі студентами інших навчальних закладів.
Тетяна Тищенко
Переглядів 281