03 листопада 2021 року викладач кафедри української мови та методики її навчання Лукіянчук Інна Володимирівна на лекційному занятті з навчальної дисципліни «Медіаграмотність» разом зі здобувачами вищої освіти І курсу ОС Бакалавр 11 групи (Освітня програма: Середня освіта (Українська мова і література. Мова і література (польська)) та 14 групи (Освітня програма: 035 Філологія (Польська мова і література (переклад включно) провела онлайн-відеоподорож на тему: «Фейк чи не фейк», де було детально охарактеризовано типи інформації; засоби, за допомогою яких розвивається критичне мислення; виокремлено ознаки, які можуть вказувати на фейк та мету його публікації.

Під час виконання інтерактивних вправ із мультимедійної грамотності здобувачі вищої освіти вищеназваних груп засвоїли навички користування всесвітньою мережею Інтернет; зрозуміли, як працюють лабіринти соцмереж; дали визначення поняттям «боти» і «тролі», а також на що важливо звертати увагу в першу чергу, щоб користуватися лише достовірною інформацією.

Сьогодні медіаграмотність – важливий інструмент, який передбачає вміння розуміти та аналізувати, як медіа функціонують у суспільстві та який вплив вони мають.

Добірка матеріалів про медіаграмотність

MediaSapien

MediaSapiens  проєкт із підвищення медіаграмотності споживачів медійного контенту. Його у 2010 році започаткувала «Телекритика» (зараз – «Детектор медіа») для підвищення медіаграмотності аудиторії. Матеріали сайту допоможуть відрізнити якісну та правдиву інформацію, виявляти маніпулятивні спроби впливу на громадську думку та не піддаватися їм, довідатися про інформаційні права та можливості їх використати. Цим порталом користуються журналісти, активісти, представники телекомпаній, друкованих та електронних медіа та інші, кого цікавить критичний погляд на висвітлення подій. На порталі ви знайдете добірки книг про медіаосвіту, цікаві медіадослідження, анонси медіаподій тощо.

Media IQ

Media IQ – проєкт із розвитку медіаграмотності та критичного мислення.

PrometheusНаука повсякденного мислення – курс на Prometheus. Платформа Prometheus переклала українською курс викладачів університету Квінсленда (Австралія). Цей курс є одним із найпопулярніших у сфері розвитку критичного мислення. Тривалість курсу – 13 тижнів, та завдяки платформі Prometheus до нього можна долучитися у будь-який зручний для вас час. Цей курс дає нам інструменти, які допоможуть навчитися мислити незалежно та аналітично, цінувати факти більше від власного досвіду. Також курс дає знання про ментальні ярлики, якими іноді зловживають люди, та вчить використовувати ці знання для кращого прийняття рішень та більш критичного мислення.

Бібліотека медіаграмотності від Академії української преси

Бібліотека медіаграмотності від Академії української преси. Академія української преси на власному сайті зробила добірку книг та презентацій з медіаосвіти та медійної грамотності. У бібліотеці можна знайти підручники з гендерної рівності у медіа, з питань верифікації даних, посібники з журналістської етики та багато інших цікавих матеріалів. Загалом, у бібліотеці від АУП кожен може знайти інформацію про той аспект медіаграмотності, що цікавить найбільше.

Медіаосвіта та медіаграмотність

Медіаосвіта та медіаграмотність. Підручник, виданий Академією української преси. Це – класичний підручник для студентів вищих навчальних закладів. З нього ви дізнаєтеся про теорію масових комунікацій, яким чином аналізувати тексти та повідомлення у ЗМІ, які питання ставити та інше.

" data-title="Онлайн-відeоподорож у рамках Всесвітнього тижня медійної та інформаційної грамотності">

Щорічно в Україні з ініціативи ЮНЕСКО з 25–31 жовтня проходить щорічний тиждень медійної та інформаційної грамотності. Нині наше суспільство має набагато більше можливостей використовувати інформацію в мережі Інтернет, проте це і створює нові загрози. Саме тому одними з ключових навичок сучасної людини мають стати критичне мислення, вміння не піддаватися маніпуляціям та користуватися лише перевіреною інформацією.

Добірка матеріалів про медіаграмотність

MediaSapien

Media IQ

Media IQ – проєкт із розвитку медіаграмотності та критичного мислення.

Бібліотека медіаграмотності від Академії української преси

Медіаосвіта та медіаграмотність