Нестор Літописець – киянин, у сімнадцять років прийшов у Києво-Печерську лавру послушником. Прийняв його сам засновник монастиря преподобний Феодосій. З приходом писемної культури постала необхідність упорядкування усних знань, перенесення їх на папір і збереження для прийдешніх поколінь. Писемність формує ментальний світ народу, впливає на його інтелектуальні запити. У стінах монастиря  змістом  життя Нестора стала  книжкова справа. Преподобний Нестор Літописець писав: «Величезною буває користь від учення книжного – адже книги вчать мудрості і стриманості; хто читає книги, отримує велику користь для душі, бо веде бесіду із Богом та святими».

Науковці переконують, що Нестор першим з-поміж наших предків сформулював національну ідею і дав євангельське трактування історичних процесів. Нестора Літописця вважають покровителем усіх, хто вчить і навчається, а також істориків, науковців і журналістів. У день його вшанування звертаються з молитвами до Бога і з проханням благословити всіх учителів та учнів, просвітити Світлом Розуму, навчитися творити тільки добро, долучитися до мудрості, закарбованої в добрих та розумних книжках.

Упродовж кількох століть український народ привчали до думки про нібито «вторинність» української мови, ретельно приховуючи від українців величезний масив української ж писемності, історії та культури, яка сягає глибокої давнини. Тому державне свято  День української писемності та мови, яке відзначають у День преподобного Нестора Літописця, спонукає нас до глибокого вивчення історії культури України, виразником якої є мова, і є ще однією нагодою гідно вшанувати творців української писемності та українську мову – мову великого народу.

" data-title="9 ЛИСТОПАДА – ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИ">

9 ЛИСТОПАДА – ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИ

День української писемності та мови – державне свято, яке затвердив Президент України з ініціативи Всеукраїнського товариства “Просвіта” ім. Т. Шевченка  у 1997 році. Свято відзначають у День преподобного Нестора Літописця – послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія, першого українського історика, видатного письменника та мислителя, ченця Києво-Печерської лаври.