Поділитися новиною
БЕРЕГИНЯ СЛОВА
20 грудня, у переддень святої Ганни, відзначає ювілейний день народження наша колега, доцент кафедри української мови та методики її навчання, надзвичайно порядна, відповідальна, сумлінна і скромна людина – Ганна Григорівна Березовська.
Її трудовий шлях – це майже 35 років відданості Уманському педагогічному університету.
Ганна Григорівна успішно й наполегливо долала сходинки професійного зростання від лаборанта до доцента кафедри. Вона стояла біля витоків сучасного факультету української філології, завжди зранку першою заходила на кафедру української мови, а потім усіх зустрічала впевненими і розміреними ударами клавіш друкарської машинки. І всі, хто починав працювати на факультеті разом із Ганною Григорівною, пам’ятають, як на її плечах завжди квітувала розмаїттям барв українська хустка, що стала передвісником подальших наукових відкриттів ювілярки.
Коло наукових інтересів Ганни Григорівни зосередилося на українській діалектології, завдання якої – віднайти, зафіксувати і зберегти українське слово. Праця діалектолога дуже трудо- і часомістка: спочатку вивчення ідеографічної сфери, укладання питальників, експедиції в населені пункти, прослуховування записів і їх транскрибування, а далі укладання лінгвістичних карт для виявлення географії лексем, ізоглосування досліджуваного ареалу, укладання словників.
2011 року Ганна Березовська захистила дисертацію «Структурна організація та географія назв одягу та прикрас у східноподільських говірках» на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук, у додатках до якої вміщено самостійну наукову працю «Атлас назв одягу і взуття у східноподільських говірках», що складається з 50 лінгвістичних карт, які засвідчують тисячі кілометрів сільських доріг і стежок у пошуках скарбів подільського говору.
Дуже рідкісний випадок у діалектології, коли джерело дослідження – авторський «Словник назв одягу та взуття у східноподільських говірках» (2010) – вийшло окремо друком раніше, ніж було захищено дисертацію.
Непересічна наукова праця «Словник назв одягу та взуття у східноподільських говірках» є безцінним внеском в українську лінгвістику, у ньому представлено понад 2500 лексем – діалектних знахідок із 207 сіл Східного Поділля, які наша ювілярка обходила сама та разом зі студентами. У словнику наполеглива дослідниця зареєструвала унікальні назви, які вже зникають, а серед них і більше 150 колоритних назв хусток, що були свідками і малих, і визначних подій на життєвому шляху подолянок.
У «Словнику …» дослідниця ретельно зібрала й нові слова, що стали виразниками суспільних змін і тенденцій сучасного мовотворення.
«Словник назв одягу та взуття у східноподільських говірках», крім мовознавчої, має надзвичайну культурологічну цінність, бо матеріал, представлений у ньому, оприявнює одухотворений світ матеріальної культури наших співвітчизників, народні традиції і вірування, народний етикет, моральні засади й цінності. Словник Г. Березовської науковці використовують як взірець і як джерело досліджень.
Ганна Григорівна підготувала майже півсотні публікацій: статті, посібники з діалектології та етнолінгвістики, методичні рекомендації для діалектологічної практики.
Свої знання й наполегливість Ганна Григорівна передає молодому поколінню. Вона завжди зі студентами, і вони щиро її люблять. Діалектологічна практика, якою керує Г. Березовська, дає можливість для більш тісного й невимушеного спілкування зі студентами; разом із Ганною Григорівною вони стають співвідкривачами і хранителями досвіду українського народу, втіленого в слові, і свідками процесів постання нових слів.
Ганна Григорівна – невтомний організатор студентської науки: вона очолює студентське наукове товариство імені Агатангела Кримського на базі Східноподільського лінгвокраєзнавчого науково-координаційного центру, де з ентузіазмом плекає паростки дослідницького пошуку, які втілюються в невеликих, але вагомих за змістом студентських розвідках.
Щорічні наукові студентські конференції за результатами діалектологічної практики засвідчують високий рівень підготовки студентів саме з української діалектології, а їх наставника – організаторський талант. Найкращі студентські дослідження публікує «Науковий часопис Східноподільського лінгвокраєзнавчого центру», членом редколегії якого є Ганна Григорівна.
До ювілею нашої колеги вийшла друком ще одна праця, співавтором якої є Ганна Григорівна Березовська. Це частина запланованого більшого проєкту «Словник східноподільських говірок».
Дорога Ганно Григорівно! Зичимо Вам здоров’я на довгі літа, радості від залюблених у слово учнів, утілення всіх Ваших задумів.
Нехай не згасає творча іскра наукового пошуку, хай Вас минають негаразди та непорозуміння, підтримують і надихають рідні люди.
Нехай Вам доля усміхається, життя дарує радість і натхнення в колі родини, серед друзів і колег.
Ювілейний сонет
Щедроти долі межи свят і буднів
Аж на століття – не одне дай Бог –
Свята Надія, Віра і Любов
Торують шлях Вам в часу велелюдді.
Як щем у серці, як чекання в грудях,
Під небом сонячним радійте, бо
Ачей і Вам радіють і, либонь,
На цій землі Вас безоглядно люблять.
І Хай живеться Вам у світлій мрії!
Горіння Вам юначого під вії!
А ще – здоров’я справжнього щодень!
Ніяких болів, клопотів, мороки.
На все життя, на всі прийдешні роки
Одвічної пошани від людей!
Переглядів 722