У 2015-му виповнюється 115 років з дня народження Катерини Білокур, однієї з найбільш відомих і водночас незнаних українських художниць ХХ сторіччя.  Вперше в історії незалежної України в одному виставковому проекті Мистецького арсеналу міста Київ з 16 ­по 19 червня 2015 року було представлено майже весь творчий доробок Катерини Білокур.  Це близько 100 шедеврів, серед яких і олійний живопис, і малюнки, і невеличкі нариси.

На відкритті масштабної виставки була присутня доцент кафедри української літератури, українознавства та методик їх навчання Наталія Мамчур.  Мистецький захід уможливив на власні очі оцінити всі грані таланту унікальної художниці, яка є одним із символів української культури.

Здавалося б, усі чули це ім’я, але здебільшого воно викликає лише дуже буквальну асоціацію з квітковими мотивами. Проте творчість Білокур має значно глибший екзистенційний вимір, а біографія художниці – надзвичайно яскрава і актуальна історія про долю геніальної жінки, яка прагнула займатися мистецтвом в українській провінції на тлі тяжких історичних і політичних обставин ХХ сторіччя.

«Хочу бути художником!» – автобіографічна цитата і життєве кредо Катерини Білокур. Ця фраза  є певною межею, що повністю змінила життя молодої жінки, яка була змушена пожертвувати своїм особистим щастям заради того, щоби займатися мистецтвом. Людина, яка не отримала навіть початкової освіти і жила у примітивних умовах українського радянського села, Білокур пережила всі найжахливіші сторінки української історії минулого сторіччя: революцію, Голодомор, Другу світову війну – і, попри все, змогла реалізувати свою зухвалу мрію стати художницею. Ще у 20-ті роки ХХ сторіччя молода жінка прийняла самостійне і мужнє рішення присвятити себе живопису, і цей крок став могутнім протестом проти консервативного патріархального середовища, де пройшло все життя Катерини Білокур. Така відданість своєму ідеалу і неймовірна глибина творів художниці ставлять її в один ряд із найвидатнішими світовими митцями ХХ сторіччя, багато з яких, так само як і Катерина Білокур, були самоуками.

Художнє мистецтво Катерини Білокур було народжене великим болем душі, але, попри все, випромінює надзвичайну енергію позитиву. У наш час гостросоціальних потрясінь ми всі потребуємо надії, і саме ця надія живе у медитативних і змістовних творах Катерини Білокур.

" data-title="Катерина Білокур – берегиня українського мистецтва">

Катерина Білокур – берегиня українського мистецтва