науково-методичний семінар

6 жовтня 2023 року з нагоди 25-річної діяльності  науково-дослідної лабораторії «Підготовка студентів-філологів до українознавчої роботи в школі» (керівник – завідувач кафедри української літератури, українознавства та методик їх навчання, професор Наталія Сивачук) відбувся Регіональний науково-методичний семінар «Українознавство Уманщини в іменах і дослідженнях», на якому зібралися науково-педагогічні працівники та представники адміністрації університету, здобувачі вищої освіти факультету (ОПП «Середня освіта (Українська мова і література. Мова і література (англійська)), Середня освіта (Українська мова і література. Мова і література (польська)), Журналістика)), стейкхолдери, аматори українознавчих студій Уманщини.

Олександр Шамрай , Валерій Данилевський , Андрій Гедзик

До роботи семінару долучилися заступник голови Черкаської обласної державної адміністрації Олександр Шамрай та керівник Управління освіти та науки Черкаської обласної державної адміністрації Валерій Данилевський.

З вітальним словом від адміністрації звернулася до учасників семінару та була його модератором заступник декана з наукової роботи факультету філології та журналістики доц. Інна Коломієць.

Інна Коломієць

Уманщина славиться видатними постатями українознавців, які доклали чимало зусиль до дослідження її культурно-історичного минулого, усної народної творчості, етнографії, анропології, археології, літературного краєзнавства. Науковці лабораторії, керівники фольклорної практики, учасники студентського наукового фольклорного товариства імені Хрисанфа Ящуржинського впродовж 25 років здійснюють активну пошуково-збирацьку роботу, організовують експедиційні дослідження багатої українознавчої спадщини таких дослідників, як: Іван Прісовський, Костянтин Кржемінський, Мирослав Мицик, Олександр Алешо, Теофіл Фіялко, Хрисанф Ящуржинський, Василь Доманицький, Вадим Щербаківський, Ольга Діденко, Надія Суровцова, Яків Струхманчук, Олекса Воропай.

Тетяна Лопушан, Наталія Зарудняк, Віта Кириченко

Учасники семінару у свої доповідях (увійдуть у колективну монографію науковців лабораторії) презентували результати своїх досліджень, за якими присутні змогли уявити картину культурного і громадського життя, фольклорно-етнографічну та літературну своєрідність Уманщини кін. ХІХ – ХХ ст.

Зокрема, у своєму виступі керівник лабораторії, проф. Наталія Сивачук розповіла про багаторічну експедиційну діяльність та науково-дослідну працю науковців лабораторії та студентів факультету над збиранням зразків духовної та матеріальної спадщини українського народу на теренах історичної Уманщини та окреслила перспективи публікації серії монографічних досліджень, що стали вислідом фольклорно-етнографічних студій над зібраними і впорядкованими матеріалами.

Оксана Денисюк, Наталія Сивачук

Проф. Наталія Сивачук виступила на семінарі з глибоко науковою доповіддю на тему: «Іван Іванович Прісовський – священник-патріот, перший дослідник українознавства Уманщини». Цікавими і змістовними були також доповіді проф. Лариси Йовенко «Костянтин Іполітович Кржемінський: мистецько-педагогічний, етнографічний та археологічний доробок», доц. Наталії Осіпенко «Уманщина  у житті і творчості Олександра Гавриловича Алеша», доц. Оксани Циганок «Теофіл Фіялко – вчитель, поет, фольклорист», доц. Олександра Санівського «Уманські колядоспіви у дослідженні Василя Доманицького», доц. Віти Кириченко «Народне мистецтво Уманщини в рецепції Вадима Щербаківського», доц. Тетяни Лопушан «Культурне та громадське життя Умані та Уманщини в газетній публіцистиці Якова Струхманчука», доц. Марини Павленко «Українознавча діяльність Надії Суровцової», асп. Оксани Денисюк «Ольга Петрівна Діденко – дослідниця Уманщини».

Урочистим акордом у роботі семінару стало нагородження відомої сучасної української письменниці, доцента кафедри української літератури, українознавства та методик їх навчання Марини Павленко Почесною грамотою та відзнакою «За особливі заслуги перед Черкащиною», яку вручили заступник голови Черкаської обласної державної адміністрації Олександр Шамрай та керівник Управління освіти та науки Черкаської обласної державної адміністрації Валерій Данилевський.

Марина Павленко , Валерій Данилевський ,  Олександр Шамрай

За результатами доповідей та загальної дискусії учасники семінару прийняли таку резолюцію:

1. І в подальшому залучати учасників студентського наукового фольклорного товариства імені Хрисанфа Ящуржинського, інших зацікавлених здобувачів вищої освіти, науково-педагогічних працівників і стейкхолдерів до дослідження українознавчої спадщини видатних дослідників Уманщини.
      2. Продовжувати пошуково-дослідницьку та експедиційну діяльність в означеному напрямі зі здобувачами вищої освіти під час проходження ними фольклорної практики та підготовки виступів і публікацій українознавчої тематики.
      3. Упроваджувати в освітню діяльність УДПУ результати наукових досліджень фольклорно-етнографічного доробку українознавців Уманщини, збагачувати гуманітарні дисципліни українознавчим компонентом.
      4. Продовжувати дослідження особливостей традиційної народної культури, словесної творчості Уманщини.
      5. Формувати національну ідентичність і виховувати національно-патріотичні якості у здобувачів вищої освіти на прикладі подвижницької праці видатних українознавців Уманщини.

Марина Павленко , Світлана Шуляк, Оксана Денисюк, Наталія Сивчук, Олександр Санівський, Оксана Циганок, Людмила Новаківська

Студенти ФФЖ

" data-title="Регіональний науково-методичний семінар «Українознавство Уманщини в іменах і дослідженнях»">

науково-методичний семінар