Поділитися новиною
У світлі ідей Василя Сухомлинського
28 вересня педагогічна спільнота відзначає 102 роки з дня народження Василя Сухомлинського. З нагоди цієї дати старший викладач кафедри української літератури, українознавства та методики їх навчання Н. І. Зарудняк запропонувала студентам факультету української філології, які проживають у 9-поверховому гуртожитку, відповісти на запитання анкети про улюбленого письменника, персонажа та улюблений твір. Відомо, що В. О. Сухомлинський багато уваги приділяв вивченню читацьких зацікавлень своїх вихованців.
Філологи – красиві, щасливі, багаті духовно молоді люди, адже їхнє життя пов’язане з книгою, мистецтвом слова, а, на думку Василя Сухомлинського, художнє виховання – це виховання душі. Педагог уважав, що між якістю знань і начитаністю існує пряма залежність. Від навчальних перевантажень, на його думку, найбільше страждають ті, у кого «бідний фон інтелектуального життя». Дослідник вів багаторічне спостереження за життям своїх колишніх вихованців, у світ яких увійшла книга. Він також вів індивідуальні бесіди з 113 молодими людьми (15 – 25 років), що вчинили тяжкі злочини. Більшість із них на питання про прочитані книги відповіли: «не пам’ятаю», «нічого не читав», «все вилетіло з голови», «щось про поміщиків», «щось про циган». Інші взагалі нічого не відповіли.
З експериментальною метою В. Сухомлинський виділяв два напрями дослідження:
1) Книга і життєва доля учнів;
2) Книга і навчання школяра, його здобутки з усіх предметів, перш за все, з літератури.
Дослідити вплив книги на життя студентів було б надзвичайно цікаво, пізнавально і, певно, повчально.
У будь-якому разі, серед письменників-фаворитів студентів ФУФ виявилися Василь Стус, Ліна Костенко, Михайло Булгаков, Пауло Коельйо.
Серед творів – «Майстер і Маргарита», «Алхімік». Улюблені персонажі – Сантьяго, Коров’єв.
Найбільше вразила відповідь романтичної Дар’ї Данилко, яка в усьому прагне досягнути ідеалу – вишиває, пише, співає, займається громадською діяльністю… ЇЇ улюблений автор – Г. Ф. Квітка-Основ’яненко, улюблений твір – «Маруся» (минулого року зняли з програми ЗНО) і улюблений персонаж – Маруся (ідеальна і зовні, і внутрішньо). Важко не проводити аналогію…
Могли бути філологи, які нічого не відповіли? Інтрига.
Напрями дослідження, які виділив Василь Сухомлинський, сьогодні надзвичайно актуальні й перспективні.
Переглядів 447