Василь Чебаник на презентації книги

5 серпня виповнилося 90 років Василеві Яковичу Чебанику – членові-кореспонденту Національної академії мистецтв України, професорові, члену Національної спілки художників України, художникові-ілюстратору, художникові шрифту української мови. За особистий внесок у розвиток національної культури та мистецтва, вагомі творчі здобутки Василеві Яковичу присвоєно почесне звання «Заслужений діяч мистецтв України» (1979). Нагороджений золотими медалями НАОМА, Національної академії мистецтв України та ін.

Види шрифтів Василя Чебаника

Видатний художник – єдиний в Україні, хто розробляє українську абетку на основі класичної кирилиці. Він створив проєкт «Графіка української мови», мета якого – повернути графіку літер до справжньої, допетровської кирилиці. «Як самостійна держава Україна повинна володіти всіма символами державності і, перш за все, – державною мовою з відповідною цій мові графічною абеткою»,  – переконаний Василь Чебаник.

Василь Якович Чебаник народився 5 серпня 1933 р. у с. Клішківці Хотинського району Чернівецької області. У 1963 р. закінчив Київський державний художній інститут (нині – Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури, НАОМА). Майже 50 років Василь Якович працював у рідному навчальному закладі, обіймав посади доцента, професора кафедри графіки, декана факультету живопису, графіки, скульптури, керівника майстерні книжкової графіки (згодом – майстерні інтролігації).

Згодом, з 2008 р. – професор, завідувач кафедри графічного дизайну Київського державного інституту декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука.

Учасник 4 міжнародних виставок із каліграфії, де були представлені проєкти «Графіка української мови».

Останнє десятиліття цілком відданий інтролігації книжок, брав участь у конкурсах українських видань, виконував ексклюзивні роботи, за які відзначений «Почесною грамотою Президії Верховної Ради України», дипломом «Івана Федорова», дипломом «Георгія Якутовича» та ін. Священна фраза художника: «Спочатку було слово».

Після 2000 року займається майже виключно «Графікою української мови».

Василь Чебаник про українську абетку

Шрифти Василя Чебаника використовуються Національною академією мистецтв України, Національною академією образотворчого мистецтва і архітектури, Київським державним інститутом декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука, Національним університетом «Києво-Могилянська академія». Ініціатива впровадження «Абетки» Чебаника була підтримана Загальними зборами Національної академії мистецтв України 20 червня 2017 року.

Підготувала Віта КИРИЧЕНКО,

доцент кафедри української літератури,

українознавства та методик їх навчання

" data-title="ВАСИЛЬ ЯКОВИЧ ЧЕБАНИК – ХУДОЖНИК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ">

ВАСИЛЬ ЯКОВИЧ ЧЕБАНИК – ХУДОЖНИК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

Василь Чебаник на презентації книги

Види шрифтів Василя Чебаника

Після 2000 року займається майже виключно «Графікою української мови».

Василь Чебаник про українську абетку

Підготувала Віта КИРИЧЕНКО,