Поділитися новиною
ЗВІТНА СТУДЕНТСЬКА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ ДІАЛЕКТОЛОГІЧНОЇ ПРАКТИКИ
9 грудня 2021 року відбулося розширене засідання Східноподільського лінгвокраєзнавчого центру, зокрема його секції Студентське наукове товариство імені А. Кримського, у форматі Звітної студентської науково-практичної конференції за результатами діалектологічної практики.
З вітальним словом до учасників конференції звернулася заступник декана з навчальної роботи факультету української філології, кандидат філологічних наук, доцент Ірина Гонца, яка акцентувала на важливості вивчення лінгвістичних дисциплін, зокрема тих, які закінчуються навчальними практиками, та значимості власних досліджень для майбутньої педагогічної діяльності.
Заступник декана з питань практики, кандидат педагогічних наук, доцент Любов Пархета наголосила на тому, що навчальна (діалектологічна) практика є одним з етапів професійної підготовки, бо сприяє виробленню загальних та професійних компетентностей майбутніх учителів, необхідних для вироблення життєвих та професійних траєкторій.
Про особливості проходження діалектологічної практики у 2021 році доповіла керівник практики – кандидат філологічних наук, доцент кафедри української мови та методики її навчання Ганна Березовська, яка з сумом констатувала, що вік респондентів різко зменшується, усе менше залишається носіїв говірки, а отже, втрачаються цілі пласти лексики, які терміново треба фіксувати, поки ще є час.
Здобувачі вищої освіти ІІ і ІІІ курсів ОС «Бакалавр» денної форми навчання у своїх доповідях презентували результати діалектологічних досліджень, проведених у населених пунктах Черкаської, Вінницької, Кіровоградської, Миколаївської, Одеської та Київської областей.
Студенти підготували різнопланові повідомлення про ті діалектологічні знахідки, які вдалось «виловити» на діалектних просторах, насамперед у рідних говірках. Вони репрезентували говірки різних діалектів та різних структурних рівнів, зокрема лексику родинних обрядів (Анастасія Блащук, Олена Войтенко, Надія Дудар), побутову (Дар’я Данилко), харчування (Анастасія Потужна), на позначення небесних світил (Анастасія Майборода); фонетичних рівень рідних говірок представили Катерина Маслюк та Діана Слободяник.
На засіданні були присутні прямо з бібліотеки Варшавського університету члени Східноподільського лінгвокраєзнавчого центру проф. Оксана Зелінська та доц. Василь Денисюк, які перебувають там на науковому стажуванні. Оксана Зелінська зазначила, що поляки дуже багато уваги приділяють вивченню рідних їм говірок, про що свідчать у вільному доступі у книгозбірні діалектні словники, і це повинно для нас бути гарним прикладом, як любити свою рідну мову. Крім того, у фондах Варшавського університету зберігаються напрацювання наших викладачів – членів Східноподільського лінгвокраєзнавчого центру, і так особливо приємно відчувати свою причетність до Європи.
Підбиваючи підсумки конференції, керівник Східноподільського лінгвокраєзнавчого науково-координаційного центру, кандидат філологічних наук, професор кафедри української мови та методики її навчання Тетяна Тищенко звернула увагу на різновекторність досліджень студентів, їх підготовленість до проведення діалектологічних досліджень завдяки курсу дисципліни «Українська діалектологія», уміння проводити компаративний аналіз діалектних матеріалів і давати історичний коментар, що вселяє віру в перспективність української діалектології.
Переглядів 355