Поліське наріччя української мови

5 травня 2023 року гостьову лекцію «Поліське наріччя української мови» для здобувачів ОП Середня освіта. Українська мова і література. Мова і література (польська) прочитала дослідниця і носійка поліського наріччя, авторка майже 200 статей із проблем діалектології поліського краю, «Словника назв одягу та взуття середньополіських та суміжних говірок», учасниця проєкту «Єдність у різноманітті», співавторка хрестоматій діалектних текстів «Поліщуки», «Бойки», «Гуцули», «Лемки», завідувачка кафедри української мови та методики її навчання Житомирського державного університету імені Івана Франка Галина Гримашевич.

Галина Гримашевич

На лекції говорили про особливості поліського наріччя і його говорів на різних мовних рівнях, представлення їх у художній літературі та наукових студіях, ендемізми й новаторство М. В. Никончука, про необхідність фіксації говірок тут і зараз на прикладі трансформації чорнобильського ареалу,  слухали тексти, за допомогою яких відчули глибину поліської мовної магії, магії замовлянь, збиральництва, традицій.

Галина Гримашевич

Студентки були активними в обговоренні, а присутня на лекції професор Оксана Зелінська наголосила на важливості діалектологічних досліджень задля збереження мови і спостереження активних процесів, які в ній постійно відбуваються. Гостьові лекції та співпраця між діалектологічними осередками дає змогу бачити ці процеси цілісно на всьому мовному континуумі.

Тетяна Тищенко

" data-title="ГОСТЬОВІ ЛЕКЦІЇ З ДІАЛЕКТОЛОГІЇ – ФОРМА СПІВПРАЦІ ДІАЛЕКТОЛОГІЧНИХ ОСЕРЕДКІВ УКРАЇНИ">

Українські діалектологи завжди, а сьогодні особливо трепетно, виконували високу місію фіксації народної  мови та збереження її для наступних поколінь у  фоно- та відеозаписах, словниках, хрестоматіях діалектних текстів. Майже в кожному закладі вищої освіти створено діалектологічні центри, у яких студенти вчаться любити мову рідного села чи міста, підтримувати і продовжувати українські цінності, поважати мовне різноманіття.

Цикл гостьових лекцій від носіїв і дослідників говорів, які зініціювала викладачка української діалектології Тетяна Тищенко, дає можливість студентам особисто познайомитися із діалектологами та їхніми здобутками в царині  мовознавчої науки.Поліське наріччя української мови

Тетяна Тищенко

08.05.2023