На землю прийшов довгоочікуваний Новруз,

І зняв з наших думок томливий тягар,

І сонячним світлом наповнив серця,

І радості нашій не видно кінця.

Новруз торжествує перемогу над темрявою,

Зійшло насіння під весняним місяцем.

Зустрічаємо Новруз ми веселим вогнем,

Усмішку Всесвіту, вітаючи в ньому.

21 березня 2019 року відбувся пізнавально-виховний захід «Новруз-Байрам: культурні традиції туркменського народу», присвячений національному святу весни туркменського народу. Його підготували студенти ІІІ курсу 31, 36 груп факультету української філології під керівництвом старшого викладача кафедри слов’янських мов та зарубіжної літератури Ревука Юрія Олексійовича та студенти-іноземці із Туркменістану під керівництвом завідувача кафедри слов’янських мов та зарубіжної літератури Рідневої Любові Юріївни.

Виступи студентів із Туркменістану розкрили історію та зміст національного свята, ознайомили українських студентів зі своєю культурою, традиціями, звичаями та обрядами Новруз-Байраму.

Новруз-Байрам – свято не релігійне, а міжнародне та загальнонаціональне. Його атмосфера дуже колоритна, адже у багатьох своїх традиціях перегукується з ритуалами і традиціями української культури. Новруз є одним із найдавніших свят, історики вважають, що йому близько трьох тисяч років. У п’яти державах Центральної Азії – Туркменістані, Казахстані, Киргизстані, Узбекистані, Таджикистані, а також в Азербайджані, Новруз оголошений державним святом. Це додало потужний імпульс популяризації Новрузу у всьому світі.

Першу звістку про прихід Весни подає квітка «Новруз-Гюлі» – підсніжник. Свято Новруз – це свято пробудження природи. Приходить пора любові і пора селянської праці. Закладається основа майбутнього врожаю. Перед святом очищають будинок, одяг, начиння. Людина і сама зобов’язана очиститися не тільки тілесно, але й духовно. Входити в Новруз можна тільки з добрими намірами і чесними помислами.

Основним символом, атрибутом Новрузу є насіння, без якого не прийнято зустрічати свято. Семене – страва, зварена на дров’яному вогні з борошна і пророщених зерен пшениці. Проросле зерно – символ життя, тепла, достатку і здоров’я. Семене варять в одному казані відразу на кілька сімей. Кожен повинен хоч недовго вимішати його. При цьому прийнято співати пісні, веселитися. Семені – не тільки прикраса столу і житла у свято Новруз. Семені – це символ родючості. По ньому визначають, яким буде врожай. Якщо насіння добре проросло і високо витягнулося, значить, бути врожаю цього року. Семені – символ ніжності. Це перша ніжна зелень у будинку, вона м’яка і безпорадна, вимагає до себе поважного ставлення.

Студенти факультету української філології, у свою чергу, розповіли про весняні обряди українського народу, в традиції якого теж прийнято зустрічати прихід весни: її закликали, відзначали піснями й танцями та раділи кожному її прояву: прильоту птахів, цвітінню природи, теплу; обряди, спрямовані на прихід життєдайного тепла, що є запорукою гарного врожаю, а з ним – і добробуту в селянській родині.

За доброю туркменською традицією, іноземні студенти приготували свої національні страви, подарували всім частинку туркменського сонця і тепла.

Новруз-Байрам – свято не тільки туркменського народу, це древня традиція, притаманна культурам багатьох народів світу, адже її зміст – це зустріч весни, що символізує оновлення природи, віру у світле і прекрасне продовження життя. Це свято землі, пробудження природи, моральної чистоти, рівності.

У суспільстві, де люди різних релігій живуть поруч, весняний новий рік із задоволенням святкують усі охочі. Цей захід об’єднує людей, залучає їх до традицій багатої духовної і культурної спадщини різних народів. Новруз-Байрам – це свято дружби і культури українських і туркменських студентів.

" data-title="Пізнавально-виховний захід «Новруз-Байрам: культурні традиції туркменського народу»">

На землю прийшов довгоочікуваний Новруз,

І зняв з наших думок томливий тягар,

І сонячним світлом наповнив серця,

І радості нашій не видно кінця.

Новруз торжествує перемогу над темрявою,

Зійшло насіння під весняним місяцем.

Зустрічаємо Новруз ми веселим вогнем,

Усмішку Всесвіту, вітаючи в ньому.