Павло Юхимович Гриценко

Глибинне питання «А що для кожного з нас означає українська мова?» змусило задуматись усіх присутніх.  Здавалося б, відомий постулат про те, що Мова, Культура, Історія, Віра – чотири стовпи нашої держави, проте, нагаданий із уст доповідачів, він актуалізував ще одну аксіому – українська мова, як прапор України, герб України, гімн України, є символом України (Г. Філіпчук). Українська мова – це форпост держави Україна.

Феномен мови підносить людей над власним життям. Безліч життів було віддано за мову. Українців мучили через те, що вони просто хотіли говорити своєю рідною. «Мало є народів, де би люди свідомо себе спалювати, а українці спалювали себе, бо їм не давали права бути україномовними і утверджувати свою мову», – зауважив Павло Гриценко.

Павло Юхимович Гриценко

Коли ворог хоче винищити народ, він починає з мови, бо тоді втрачаються всі прояви та риси національної самобутності. А тому не може бути жодної толерантності до тих, хто сьогодні забирає життя і голос сотень тисяч українців. Як сказав Георгій Філіпчук, «не вір, не знай і не дружи із москалем».

Георгій Філіпчук

Саме тому ідеологемами мають бути українська мова, література та історія, адже «українська мова – мова української перемоги» (Валерій Залужний), а освітня політика та філософія мають будуватися на україноцентризмі.

Українці – незламний народ. У такий важкий час ми тільки дужче відстоюємо свої права і боремося за них. І навіть ті, хто перебуває за кордоном, не забувають рідне слово. Наші навчальні заклади продовжують навчати і підтримувати учнів та студентів поза межами України, що можна вважати певним досягненням в освіті, адже постійне сприяння як у форматі онлайн, так і особисто, є дуже важливим і для психічного здоров’я людини.

Павло Юхимович Гриценко

Дякую організаторам, що дали можливість долучитися до такого прекрасного мотивувального заходу! Дякую попереднім поколінням, які зберегли для нас неоціненний скарб – нашу мову! Дякую славним воїнам ЗСУ, які обороняють нашу батьківщину, що ми маємо можливість навчатися! Тепер наша черга оберігати й употужнювати наш український скарб!

Анна Рудницька, студентка ІІІ курсу

ОП «Українська мова та література.

Мова та література (польська)»

" data-title="РЕФЛЕКСІЇ ПІСЛЯ ВЕБІНАРУ «РІДНОМОВНА І БАГАТОМОВНА ОСВІТА В КОНТЕКСТІ СТАЛОГО РОЗВИТКУ СУСПІЛЬСТВА»">

15 лютого викладачі та студенти факультету філології  та журналістики Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини на запрошення Інституту педагогічної освіти та освіти дорослих ім. І. Зязюна НАНП та відвідали щорічний вебінар «Рідномовна і багатомовна освіта в контексті сталого розвитку суспільства», присвячений Міжнародному дню рідної мови (International Mother Language Day 2023). Це не просто потужний, цікавий і пізнавальний, а надзвичайно мотивувальний захід, необхідний кожному українцеві.

Ми побачили і почули справжніх борців українського слова: науковців, професорів Павла Юхимовича Гриценка, Георгія Георгійовича Філіпчука, Сергія Анастасійовича Гальченка та знаних освітян. Від виступу кожного забивало дух, а кров у венах не холола, а навпаки – кипіла від почутого.  Історична правда про українську мову та літературу, закарбована в цитатах великих українців – ревних боронителів українськості, дуже важлива для сьогоднішнього українського суспільства.

Георгій Філіпчук

Анна Рудницька, студентка ІІІ курсу

ОП «Українська мова та література.

Мова та література (польська)»