Поділитися новиною
ВИВЧАЄМО ДІАЛЕКТОЛОГІЮ ВІД НОСІЇВ ТА ДОСЛІДНИКІВ ДІАЛЕКТІВ
Вивчення подільського діалекту, представлення його структури в контексті інших українських діалектів та інших мов – це одне з невідкладних завдань українського мовознавства, насамперед – мешканців цього краю чи вихідців із Поділля, для кого подільське мовлення є симфонією рідного краю і символом рідних порогів. Ці слова директора Інституту української мови НАН України, професора Павла Гриценка є дороговказом у вивченні подільського говору – одного з найменш досліджених українських говорів, в ареалі якого перебувають Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини, Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, науковці і студенти яких вивчають регіональні особливості мови рідного краю, удоступнюють регіональні діалектні знахідки, укладають «Словник подільського говору».
На факультеті філології та журналістики Уманського державного педагогічного університету започатковано проєкт вивчення діалектології від носіїв та дослідників діалектів.
6 вересня 2022 року для студентів 23 та 28у груп ОП «Українська мова і література. Психологія» факультету філології та журналістики лекцію з дисципліни вільного вибору «Регіональне лінгвокраєзнавство» (доц. Тетяна Тищенко) на тему «Лексикографічна репрезентація подільського говору» прочитала уродженка й мешканка Центрального Поділля, для якої кожне подільське слово має високий регістр, кандидат філологічних наук, доцент кафедри української мови, заступник директора Інституту філології й журналістики імені Михайла Стельмаха Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського з наукової роботи
Інна Гороф’янюк – діалектологиня, відома в Україні та далеко за її межами. Дослідниця зауважила, що Східноподільський лінгвокраєзнавчий УДПУ та Центральноподільський діалектологічний ВДПУ центри єднає давня дружба та спільні наукові проєкти, адже одне з головних завдань студентів-філологів та їх наставників – зберегти для наступних поколінь живе народне слово, звичаї, традиції, усну історію, тому таким важливим є укладання регіональних текстотеки та лексикографічних праць.
Для студентів УДПУ, які вже долучаються до збору діалектного матеріалу до Словника східноподільських говірок, дуже важливим було почути від знаної діалектологині та укладачки «Матеріалів до словника подільського говору» (по суті, словника!) історію з’яви цієї праці, етапи роботи з діалектним словником, зрозуміти вироблені засади укладання діалектних словників, з’ясувати важливість текстів для виявлення повноти семантики діалектного слова.
Студенти були вражені мовним багатством «Матеріалів …» і вже під час обговорення проблемних питань, порушених лекторкою, почали доповнювати його власними прикладами з рідної їм говірки. Жваве обговорення, зацікавленість учасників лекції засвідчили, що мета заняття (навчальна, дослідницька і виховна) досягнута!
Дякуємо Інні Валентинівні за співпрацю! До нових зустрічей у Східноподільському лінгвокраєзнавчому центрі!
Переглядів 578