Тетяна Тищенко

Лекцію «Українська діалектологія на шляхах  пошуків» для студентів факультету української філології та журналістики Кам’янець-Подільського національного університету імені І. Огієнка 23 березня прочитала кандидат філологічних наук, доцент, керівник Східноподільського лінгвокраєзнавчого науково-координаційного центру Тетяна Тищенко https://meridian.kpnu.edu.ua/2023/03/27/hostova-lektsiia-ukrainska-linhvoheohrafiia-na-shliakhakh-poshukiv-2/#more-85896

За відгуками здобувачів вищої освіти й викладачів кафедри української мови, лекція була науково насиченою, динамічною, репрезентативно-переконливою, викликала жваве обговорення, засвідчила необхідність вивчення українських діалектів за допомогою лінгвогеографічного методу з використанням сучасних інструментів.

Тетяна Тищенко

За допомогою  цифрових інструментів Google прямо під час заняття лекторка зібрала діалектний матеріал від респондентів – слухачів лекції. Запрошені члени проблемної групи одночасно працювали над упорядкуванням зібраного матеріалу  і до завершення пари підготували, як і належить гостям, подарунок – діалектологічну карту групи слухачів.

Завантажити (PPTX, 8.72MB)

Такі проєкти Т. Тищенко запропонувала здобувачам нашого університету для діалектологічної практики, результати практиканти успішно апробували під час її захисту.

Студенти поділилися своїми думками  з приводу роботи в проблемній групі і враженнями від пари.

Анна Нагорна: Важливість дослідження діалектів, культури нашого народу ми усвідомили ще під час курсів «Українська діалектологія», «Фольклор», а це було креативним завданням, яке заохотило досліджувати. Такі проєкти дозволяють студентам у цікавій формі, легко дізнаватися ось такі цікавинки  української мови, досліджувати говірки і виконувати це, що не менш важливо, за допомогою інтерактиву і сучасних технологій. Ми особисто збагатилися новими для себе словами, інформацією. Такий досвід створення діалектологічних мап буде корисний нам у майбутньому, під час вчителювання, бо в таких завданнях ми отримуємо матеріал, який буде цінним для нас як особистостей, як філологів, а також для естетичного й патріотичного виховання дітей у закладах середньої освіти. Це дуже крута можливість покреативити і зануритися у світ діалектології.

Такі заходи, які зараз активно проводить Тетяна Миколаївна, є цікавими і потрібними не тільки для студентів та викладачів університетів, які запрошують до себе, але й для нас. З діалектологією ще на 2 курсі нас познайомила Березовська Ганна Григорівна, а зараз Тетяна Миколаївна закохує нас у діалектологію, запрошуючи на такі лекції в інші університети України. Коли ми  з командою створюємо діалектологічні мапи просто під час того, як пані Тетяна читає лекцію, емоції переповнюють. Особливо приємно бачити захоплення в очах студентів та викладачів, які трішки шоковані, що на їхніх очах за 40 хвилин відбулося ціле дослідження.

Анна Язвенко: Дякую за можливість стати частиною Східноподільського лінгвокраєзнавчого науково-координаційного центру, виступати під час лекцій в університетах, брати участь у наукових конференціях, передавати набуті знання іншим. Діалектологія – це круто, діалектологія – це стиль.

" data-title="«ДІАЛЕКТОЛОГІЯ – ЦЕ КРУТО, ДІАЛЕКТОЛОГІЯ – ЦЕ СТИЛЬ!»">

«ДІАЛЕКТОЛОГІЯ – ЦЕ КРУТО, ДІАЛЕКТОЛОГІЯ – ЦЕ СТИЛЬ!»

Збереження й популяризація рідного українського слова, поповнення тексто-, фоно-, відеотеки Східноподільського лінгвокраєзнавчого науково-координаційного центру, укладання картотеки до лексикографічних праць та лінгвістичних карт – головні завдання, які ставлять перед собою члени проблемної групи «Словник подільського говору», студентки 31 групи факультету філології та журналістики Анна Нагорна, Вікторія Кріт, Анна Рудницька, Анна Язвенко (ОП Середня освіта. Українська мова і література. Мова і література (польська)). Студентки не тільки успішно пройшли діалектологічну практику, а й діляться своїм досвідом і навичками зі здобувачами освіти інших університетів України в рамках проєкту «Гостьові лекції з української діалектології», який виконують у співдружності діалектологи різних закладів вищої освіти України.

Завантажити (PPTX, 8.72MB)