Майстер-клас «Український рушник»
Українська народна вишивка, зокрема вишитий рушник, є відображенням живописної, графічної й орнаментально-композиційної культури народу. Разом з тим рушник є результатом як матеріально-практичної, так і духовної діяльності людини. В ньому міститься інформація про орнамент, композицію, колорит, він охоплює сферу знань і вірувань, демонструє естетичні погляди, смаки, а також враховує звичаєво-обрядові аспекти, етичні переконання тощо.
На факультеті української філології Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини при науково-методичному центрі «Дослідження вишивки Східного Поділля» працює майстер-клас «Український рушник» (керівник – кандидат педагогічних наук, доцент кафедри української літератури та українознавства, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України Осіпенко Наталія Сергіївна).
Метою діяльності майстер-класу є реалізація комплексу навчально-виховних, навчально-дослідних, науково-методологічних проблем, пов’язаних з українською культурною традицією мистецтва вишивкарства.
Основні завдання майстер-класу «Український рушник»:
- здійснення пошуково-експедиційної роботи;
- відтворення старовинних рушників;
- удосконалення технології виконання вишивальних швів;
- дослідження етнолінгвістичного змісту українського рушника;
- поглиблення знань про історію розвитку рушникарства Східного Поділля;
- вивчення досвіду роботи майстрів вишивки;
- організація виставкової діяльності;
- екскурсійно-просвітницька діяльність.
Основним змістом вишивальної творчості студентів-філологів є збирання та відтворення старовинних рушників Східного Поділля. Співробітниками та студентами-членами науково-дослідної лабораторії «Проблеми підготовки студентів-філологів до українознавчої роботи в школі» під час експедицій зібрано більше трьох сотень рушників. У процесі відтворення рушників студенти вивчають особливості семантики орнаменту, кольору, технології виконання швів та мережок, адже орнаментальні мотиви українських рушників сягають своїм корінням у місцеву флору і фауну, в історичну традицію. Паралельно до кожного рушника ними створюються електронні схеми орнаменту, які з часом будуть оформлені в альбом.
Таким чином, дослідження та відтворення автентичних зразків вишивки під час занять майстер-класу «Український рушник» сприяє формуванню трудових вмінь і навичок, естетичних смаків майбутніх філологів і українознавців, розширенню знань студентів з народознавства.
Робота майстер-класу «Український рушник» передбачає розкривати повною мірою красу народних святинь, належним чином ознайомлювати молоде покоління з багатством української народної вишивки та розвивати бажання глибоко вивчати й естетично усвідомлювати звичаї, традиції, обряди, ремесла і промисли нашого народу.
Запрошуємо на майстер-клас з української вишивки!
«Черкащина. Віхи шістдесятирічної історії»
Наталія Мамчур на Міжнародній виставці в Туркменистані
Українська вишиванка: регіональний вимір
«Матір Божа, Україну збережи!»
Враження з «Вулиці майстрів» на День міста Умань
Майстер-клас з вишивки до Великодніх свят
Етнокультурна екскурсія до столиці України
«Військово-польовий арт» очима студентів-філологів
«Військово-польовий арт» – погляд на війну через призму творчості Наталії Мамчур
Фольклорна експедиція у Всесвітній день вишиванки
Українознавці взяли участь у ІІІ етнокульторологічному фестивалі «ГРОНО КАЛИНИ – 2018»
Українознавство в системі національно-патріотичного виховання сучасної молоді